dálnice br-116
Foto: Andre Kenji, Flickr

Brazilská dálnice BR-116 spojuje severní část země s jihem. S délkou téměř 4 400 km jde od druhou nejdelší dopravní tepnu v zemi. V důsledku nevyzpytatelných povětrnostních podmínek, špatné údržby, četnosti dopravních nehod a kriminality si silnice vysloužila pověst místa tak nebezpečného, že jej Brazilci nazývají Rodovia da Morte, neboli dálnice smrti.


Tragické nehody

Chabá bezpečnost na brazilských silnicích jde ruku v ruce se špatnou údržnou silnic i horkokrevností Jihoameričanů. Každý rok na místních silnicích zemře okolo 40 000 lidí. Největší podíl na nehodách má nepozornost řidičů a druhou nejčastější příčinou je vysoká rychlost.

Dálnice BR-116 má ale dalších mnoho specifik, které riziko fatální dopravní nehody ještě zvyšují. Přestože jde o jednu z nejdůležitějších a nejvytíženějších dopravních tepen v zemi, na některých místech to tak opravdu nevypadá. Na zúžených úsecích se proti sobě jedoucí nákladní vozidla téměř dotýkají, stačí malé rozptýlení a nehoda je na světě. A právě nákladní vozy tvoří v Brazílii minimálně 60 % silniční dopravy, což činí skoro 2 miliony vozů, které jezdí přetížené a jejich technický stav je také bůhvíjaký.

br 116
Dálnice spojuje jih a sever země. Zdroj: Ministério dos Transportes / CC BY

Železniční či říční doprava je v Brazílii na tragické úrovni bez infrastruktury, a tak je země závislá na nákladních vozech. Kamiony vozící i 70 tun nákladu ničí povrch vozovky, vznikají výtluky a praskliny, které se nestíhají opravovat. Každá uzavírka na dálnici smrti znamená pekelný kolaps a unavené nervózní řidiče, kteří se nezřídka kdy posilní alkoholem. To je skutečně pekelná směs.


Nejrizikovější částí je úsek mezi městy Sao Paulo a Curitiba. Zde se ke všem problematickým faktorům přidává nevyzpytatelné počasí a velká únava řidičů, kteří přijíždějí z dalekého severu země. Ostatně většině z nich trvá projet celou trasu dálnice smrti deset dní. Mnoho se jich domů nevrátí. Podle statistik zemře v zemi ročně více jak tisícovka řidičů kamiónů, z nichž velká část právě na BR-116.

Související:  Nejrovnější silnici mají v Saudské Arábii. Měří 256 kilometrů

Kriminalita, drogy, prostituce, politika

Aby toho nebylo málo, řidiči na BR-116 jsou častým cílem gangů. Na cestě tak můžete přijít o peníze, o vůz a dokonce i o život. Okolo dálnice vzkvétá prostituce, nezřídka kdy u silnice postávají i mladiství, kteří se nabízejí unaveným kamioňákům. Opodál vylézají ze stínu drogoví dealeři nabízející další rozptýlení na dlouhou cestu.

Brazilská vláda se snaží nehodovost snížit. Pomocí různých kampaní vede osvětu o nebezpečnosti alkoholu a řidičům kamiónů nařizuje povinné přestávky. Počet fatálních nehod však klesá jen pozvolna. Přibrzdění nákladní dopravy by znamenalo přibrzdění ekonomiky, a to nechce v Brazílii nikdo slyšet. Nedávná slova, která pronesl prezident Jair Bolsonaro ohledně pandemie koronaviru, hovoří za vše: „Je mi líto, že lidé zemřou. Brazílie se ale nezastaví,“ řekl. Tento výrok se zdá být univerzálním postojem prezidenta země, kde se bezohledně kácí amazonské pralesy a výmluvně vystihuje i situaci na místních silnicích.

Zdroje: history.info, worldhighways.com


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *