kometa
Foto: NASA, ESA, STScI, D. Jewitt

Hubbleův vesmírný teleskop před několika dny pořídil dva snímky umírající komety. Jde o dosud nejostřejší fotografie svého druhu a vědcům poskytují cenný materiál pro studium zániku těchto těles. Snímky zveřejnila agentura NASA.


K pozorovatelnému rozpadu komet dochází jednou, maximálně dvakrát, za dekádu. Hubble nejprve identifikoval 30 fragmentů v pondělí 20. dubna a o tři dny později dalších 25 kusů. Všechny úlomky jsou obaleny prachem a osvíceny slunečním světlem.

Kometu objevil 29. prosince 2019 robotický systém ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) umístěný na Havaji. Ten se skládá ze dvou autonomních dalekohledů, které nepřetržitě hledají komety a asteroidy přibližující se k Zemi.

Související:  Ultima Thule: Nejvzdálenější objekt, který byl kdy zkoumán, vydává svá první tajemství

Kometa se v polovině března silně rozzářila a někteří astronomové předpovídali, že by se mohla stát jednou z nejlépe viditelných vlasatic za posledních dvacet let. Jenže těleso se nečekaně začalo ztrácet a vědci tak spekulovali o jeho rozpadu. To potvrdil amatérský astronom Jose de Queiroz, který 11. dubna vyfotografoval kometu rozpadlou na tři kusy. Poté se na její dráhu zaměřil Hubble s cílem co nejlépe vyfotografovat fragmentaci jádra. Výsledkem jsou prezentované snímky.


Rozpadající se kometa byla v době posledního pozorování asi 146 miliónů kilometrů od Země. Pokud některý z fragmentů přežije, nejblíže se k nám přiblíží 23. května na vzdálenost přibližně 116 miliónů kilometrů.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *