kometa
Foto: NASA, ESA, STScI, D. Jewitt

Hubbleův vesmírný teleskop před několika dny pořídil dva snímky umírající komety. Jde o dosud nejostřejší fotografie svého druhu a vědcům poskytují cenný materiál pro studium zániku těchto těles. Snímky zveřejnila agentura NASA.

K pozorovatelnému rozpadu komet dochází jednou, maximálně dvakrát, za dekádu. Hubble nejprve identifikoval 30 fragmentů v pondělí 20. dubna a o tři dny později dalších 25 kusů. Všechny úlomky jsou obaleny prachem a osvíceny slunečním světlem.

Kometu objevil 29. prosince 2019 robotický systém ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) umístěný na Havaji. Ten se skládá ze dvou autonomních dalekohledů, které nepřetržitě hledají komety a asteroidy přibližující se k Zemi.

Související:
Ultima Thule: Nejvzdálenější objekt, který byl kdy zkoumán, vydává svá první tajemství

Kometa se v polovině března silně rozzářila a někteří astronomové předpovídali, že by se mohla stát jednou z nejlépe viditelných vlasatic za posledních dvacet let. Jenže těleso se nečekaně začalo ztrácet a vědci tak spekulovali o jeho rozpadu. To potvrdil amatérský astronom Jose de Queiroz, který 11. dubna vyfotografoval kometu rozpadlou na tři kusy. Poté se na její dráhu zaměřil Hubble s cílem co nejlépe vyfotografovat fragmentaci jádra. Výsledkem jsou prezentované snímky.

Rozpadající se kometa byla v době posledního pozorování asi 146 miliónů kilometrů od Země. Pokud některý z fragmentů přežije, nejblíže se k nám přiblíží 23. května na vzdálenost přibližně 116 miliónů kilometrů.

Galerie:
Sdílejte:

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Světoběžník na domovskou stránku
Seznam.cz


Sdílejte:

Přidat na Seznam.cz


Související

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *