Oliver Cromwell
Oliver Cromwell. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Oliver Cromwell byl členem britského parlamentu v letech 1628 – 1629 a v neposlední řadě také velkým puritánem. Věří se, že dokonce zakázal Velikonoce i Vánoce. Je něco takového opravdu možné, nebo jde jen o přehnané snůšky výmyslů?


Cromwellské svátky

Během působení Cromwella jako Lorda Protektora Commonwealthu Anglie, Skotska a Irska v letech 1653 až 1658 byla skutečně aplikována striktnější pravidla týkající se celé společnosti. Od roku 1656 prosadil, aby se každá neděle brala jako svatý den – Den oslavy Boha.

Na druhou stranu je třeba tyto kroky vidět očima tehdejší společnosti. Co se týče Vánoc, tak ty bývaly v Anglii chápány jako společenská událost, během které se sešlo hodně lidí. Z pohledu tehdejšího puritánského hnutí mohlo dojít k určitému frivolnímu chování. Tento fakt ohrožoval svátek jako takový a víru s ním spjatou.

Vánoce v Anglii
Vánoce v Anglii mohly být minulostí. Foto: Marco Verch, CC BY 2.0, Flickr

Jenže ještě dříve, než se do boje se světskými slavnostmi zapojil Cromwell, vydal v roce 1645 parlament nový zákoník, jež pravil, že vánoční svátky nemají být bujaře slaveny, ale naopak stráveny v důstojném rozjímání.


Lidé byli nabádáni, aby je prožívali v pokoře, protože jejich samotná existence vyzývá k připomenutí hříchů a také hříchů jejich předků, kteří změnili význam svátků a namísto vzpomínání na Krista na něj úplně zapomněli. Od roku 1644 tak byly zakázány nejen oslavy Vánoc, ale také Velikonoc a svatodušní svátky, tzv. letnice. Cromwell tedy tuto vlnu zákazů nezačal, ale přispěl k ní svým dílem. Puritánská prohibice se ale u veřejnosti nesetkala s úspěchem a nepokoje na sebe nenechaly příliš dlouho čekat. Zákaz svátků tak vydržel jen (nebo možná až) do roku 1660.

Socha Cromwella ve Westminsteru
Socha Cromwella ve Westminsteru. Foto: geograph.org.uk, CC BY SA, Wikimedia

Sochy Cromwella stojí dosud

Socha Cromwella stojí před Dolní sněmovnou ve Westminsteru a na Market Hill v St. Ives. Druhá zmíněná socha je z bronzu, vyrobil ji F. W. Pomeroy v roce 1901. Ačkoliv byla postavena 340 let po smrti Cromwella, někteří úředníci se nezúčastnili jejího slavnostního odhalení. Je tedy zřejmé, že i po několika staletích zůstává Cromwell kontroverzní postavou, se kterou je těžké se ztotožnit.Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *