krásné nohy
Zdroj obrázku: Maksymiv Iurii / stock.adobe.com

Pro dnešní ženy je odstraňování chloupků na nohou, podpaží i na tváři naprostou samozřejmostí. Ne vždy to tak bylo. Holení nohou je celkem starou praktikou, ale podpaží si ženy začaly holit až na konci 20. století. Kdy nastala největší změna a jak stará je celá historie odstraňování chloupků u žen v západních zemích? Podívejme se na stručnou historii tohoto trendu krásy.


Ženy se holí již více než jedno století

Holení rozhodně není staré jen pár let. Ve skutečnosti se první žiletka objevila před více než 100 lety! Během desítek let se změnily nejen žiletky, ale také metody pro odstraňování chloupků. V dnešní době máme mnoho způsobů. Nejoblíbenější jsou epilátory, se kterými budete mít hladké nohy po dlouhou dobu. V současnosti můžete využít také:

  • holicí strojky,
  • epilace voskem,
  • depilační krémy,
  • IPL epilátory a další.

Začátky holení u žen sahají na začátek 20. století. Tehdy se ale jednalo pouze o akt, který se týkat chloupků, které se nedaly skrýt pod oblečením. Nohy ani podpaží si ženy neholily. Na odstranění se používal depilační krém, který si ženy kupovaly nebo vyráběly samy. Obrovskou změnou byl příchod společnosti Gillette a jejich první žiletky, která se objevila v roce 1901.

První žiletky Gillette

Společnost s názvem King Camp Gillette představila trhu první žiletku, která se stala obrovským hitem. Před rokem žiletky používali jen muži, ale poté se trh soustředil také na nabídku pro ženy. Ženy v této době začaly nosit kratší šaty a sukně. Žiletky pro ženy se objevily v roce 1915, protože se ženy chtěly mužům líbit a nechtěly nosit kratší šaty s chlupatýma nohama.


V této době začala společnost ženy zesměšňovat, pokud měly na sobě kratší šaty nebo sukně a neměly oholené nohy. Z tohoto důvodu se poptávka po žiletkách hodně zvedla a prodávají se hojně dodnes. Postupem času začali společnosti vyrábět také depilační krémy nebo smirkový papír, který sloužil k odstraňování chloupků. Dnes ale máme samozřejmě mnohem více možností.

Kdy se začalo holit také podpaží?

Oholené nohy byly samozřejmostí první světové války. Na druhou stranu podpaží si ženy začaly holit až v 70. letech minulého století. Došlo k tomu v největším feministickém hnutí, protože ženy chtěly mít naprostou kontrolu nad svým tělem a začaly o něj mnohem více pečovat. I dnes ale najdeme názory, že by se ženy holit neměly a mnoho žen to ani v dnešní době nedělá.

Trendy se hodně liší podle jednotlivých zemí

Do některých zemí trend odstraňování chloupků dorazil dříve než do jiných částí Evropy. Ve Francii tomuto trendy ženy odolávaly po nejdelší dobu a holení podpaží a přirození je v této zemi poměrně novou záležitostí. Nyní se jedná o běžnou praktiku a společenskou nutnost, kterou si uvědomuje snad každá žena na světě.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *