Gejzír Fly
Foto: GPA Photo Archive, Volné dílo

Úkaz, který vypadá jako z jiného světa, se nachází uprostřed pouště, ale přitom je plný vody a života. Hraje pestrými barvami a každým rokem pomalu roste, jako by byl živý. Tak by se ve stručnosti dal popsat fascinující gejzír Fly v Nevadě.


Přírodní úkaz, který nedopatřením stvořili lidé

Gejzír se nachází na okraji pouště Black Rock v severní Nevadě. Co ale dělá tolik vody v poušti? Jak se tam dostala? Odpověď je poměrně jednoduchá – pod pouštním povrchem se totiž nachází geotermální prameny, ze kterých vychází právě gejzír Fly. Voda, která ze tří vrcholů gejzíru tryská, je horká.

Zajímavé ale je, že se zde gejzír Fly nenacházel vždy a přestože jde o přírodní úkaz, k jeho vzniku nevědomky dopomohli lidé. První gejzír se začal tvořit v roce 1916, když místní obyvatelé hledali vodu na zavlažování. Neměli tušení o podzemních geotermálních pramenech, a tak vykopali studnu. Jakmile však zjistili, že voda v ní je příliš horká, opět studnu opustili. A právě tehdy začal pomalý vývoj prvního gejzíru.

Gejzír Fly
Foto: Matthew Dillon, CC BY 2.0, Flickr

Podobnou náhodou vznikl i druhý gejzír v roce 1964 poté, co elektrárenská společnost provedla v místě zkušební vrt. Podle všeho pak zůstaly obě vzniklé díry odkryté a začala z nich tryskat vařící voda. V jejich okolí pak docházelo k usazování uhličitanu vápenatého, následkem čehož začal gejzír každým rokem o několik centimetrů růst.


Gejzír Fly tryská vodu bez přestávky a hraje všemi barvami

Dnes je gejzír v důsledku neustálého růstu usazenin kolem vyvěrající vody více než 1,8 metru vysoký. Ze tří vrcholů bez přestání tryská voda. I to je ale docela výjimečné. Většina jiných světových gejzírů totiž tryská pouze přerušovaně s určitou frekvencí výtrysků. U gejzíru Fly máte ale vždy jistotu, že ho zachytíte aktivní. Vroucí voda z něj stříká do výšky zhruba 1,5 metru.

Další zajímavostí je skutečnosti, že trojcípý gejzír hraje všemi možnými barvami – zelenou díky porostu řas, žlutou způsobenou přítomností síry, a červenou, kterou má na svědomí železo. Na barevné podívané se podílí také sinice a další termofilní organismy, díky kterým je gejzír opravdu plný různých barevných odstínů. Okolí úkazu je navíc porostlé vysokým rákosím a trávou, kde se nachází množství vzniklých jezírek hemžících se drobnými rybkami. Nejedná se proto o žádný nudný proud vody uprostřed pouště, ale o fascinující podívanou plnou života a barev.

Gejzír Fly
Foto: Peter Thoeny, CC BY-NC-SA 2.0, Flickr

Návštěva gejzíru je možná pouze s průvodcem

Pokud byste chtěli tento až mimozemsky působící úkaz vidět naživo, měli byste vědět, že je to možné pouze v rámci prohlídky s průvodci. V současnosti se totiž gejzír nachází na soukromém pozemku a není tak veřejnosti volně přístupný. Nicméně nezisková organizace Burning Man nabízí veřejné prohlídky nejen gejzíru, ale i jeho neméně zajímavého okolí. Tyto prohlídky trvají zhruba dvě a půl hodiny a je třeba při nich dodržovat určitá pravidla – například se nesmíte nijak namáčet v místních horkých pramenech.

Místo, o kterém píšeme:Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *