Versailles
Versailles. Foto: Pixabay

Pokud jste propadli kouzlu zahradničení a chcete svoji dovednost nadále rozvíjet, je čas se nechat inspirovat od skutečných mistrů řemesla. Francie je zemí doslova posetou úchvatnými zahradami, které stojí za poznání. Některé jsou dokonale upravené, jiné zcela divoké. Přesto mají své kouzlo, které po jejich návštěvě můžete vdechnout i vaší zahradě.


Francouzský smysl pro estetiku se projevuje nejen ve vkusném oblékání místních dam a pánů či architektuře, ale i v designu a právě v zahradnictví. Milovníci rozkvetlých zahrad, krásných parků či lánů levandulí si proto ze země galského kohouta odvážejí inspiraci pro své projekty. A kam za takovým poznáním vyrazit? Přinášíme vám několik tipů na krásné zahrady v okolí Paříže, ale vydáme se samozřejmě i do vinařských oblastí, do Provence či na Riviéru. Připravte se, vyrážíme.

Paříž a okolí

Hlavní město Francie je plné nádherných udržovaných parků a zahrad. Tím nejznámějším je samozřejmě Champ-de-Mars, který se rozléhá okolo Eiffelovy věže. Vznikl v roce 1765 na místě bývalých zelinářských zahrad a od doby, kdy byla postavena věž (1887 – 1889), je místem s obrovskou koncentrací lidí. Přesto jde o krásný park plný zeleně.

Více klidu a odborné inspirace najdete v botanické zahradě Jardin du Pré-Catelan, která se nachází Boulogneském lesíku nedaleko řeky Seiny. Každý rok se v zahradě od května do září koná Shakespearův zahradní festival.


Jak vypadá nejvyšší liga zahradničení můžete obdivovat v monumentálních Versailleských zahradách. Ty se rozléhají okolo paláce ve Versailles, který je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Součástí udržované zeleně je třísethektarový les, dvě zahrady v klasickém francouzském stylu nazvané Petit Parc a Triton. Najdete zde nejrozmanitější zahradní dekorace a obrovské množství inspirace. Celý areál je protkán zavlažovacími kanály, zelenými bludišti, najdete zde více jak šest stovek fontán a zhruba 350 soch.

Monetova zahrada
Monetova zahrada. Foto: Pixabay

Za černého Petra Paříže však považujeme park La Bagatelle. Ten se nachází nedaleko výše zmiňované botanické zahrady, je koncipován v anglickém stylu a rozkládá se kolem stejnojmenného loveckého zámečku, jehož historie sahá až do doby Marie-Antoinetty. Srdcem parku je kvetoucí růžová zahrada z roku 1905.

Další okouzlující zahrada přiléhající k hlavnímu francouzskému městu sídlí v Giverny. Jmenuje se Monetova zahrada a jak název napovídá, odkazuje na Clauda Moneta. Je rozdělena na květinovou část zvanou Clos Normand a japonskou vodní zahradu, která je inspirována Monetovým obrazem „Most přes rybník leknínů“.

Kraj vína Bordeaux

Ve vinařském kraji nedaleko Bordeaux, konkrétně v Dordogne, se nachází zahrada Manor d’Eyrignac. Potěší zejména nadšence jemné estetiky stříhaných živých plotů a keřů. Najdete tu ale i úchvatné zahradní předměty umístěné v precizně udržované zeleni. Zahrada je inspirována italskou renesancí a mimo stříhanou okrasnou zeleň láká i na menší zahrady s ovocem, zeleninou i květenou.

A když už jsme ve vyhlášené vinařské oblasti, nesmíme zapomenout na návštěvu krásných vinic, které lze spojit s ochutnávkou místních lahodných vín. Nejlepší vinice pak naleznete v okolí řek Garonna, Dordogne a jejich ústí Gironde.

Klášter Sénanque
Klášter Sénanque. Foto: Pixabay

Provence a Riviéra

Jih Francie je neodmyslitelně spjat s Provence a levandulovými poli. Vesnička Sault láká každým rokem na levandulové slavnosti s průvodem masek, trhem a levandulovým menu v restauracích. Klášter Sénanque nedaleko Avignonu pak v červnu a červenci ukazuje působivá levandulová pole, která sahají až přímo ke zdem starodávného opatství.

Přesunete-li se ještě více na jih, určitě doporučujeme navštívit skalní kaktusovou zahradu ve starobylém městečku Èze, které se nachází přímo na riviéře mezi Nice a Monakem.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *