Kodaň
Foto: Pixabay

Nemusíte být zrovna čtenáři pohádek Hanse Christiana Andersena, Kodaň vás ale i tak zaujme. Obdivovat zde můžete celou řadu památek. Pokud se rozhodnete spatřit na vlastní oči symbol tohoto hlavního dánského města, jímž je bronzová socha Malé mořské víly, najdete ji na nábřeží Nyhavn, které je lemováno hrázděnými domy, jejichž historie sahá až do 17. a 18. století.


Na královnu Markétu II. nedají Dánové dopustit

Zatímco Anglie má svoji královnu Alžbětu II., v Dánsku je podobně nedotknutelnou osobností královna Markéta II., která této monarchii panuje už od roku 1972. Aby byla podobnost dokonalá, je nutné zmínit, že pochází ze stejného rodu jako britský princ Charles a jeho synové William a Henry.

Markéta II. v Kodani často pobývá, na čemž není nic překvapivého, protože se ve městě nachází královský palác Amalienborg, jenž je využíván především jako zimní palác královské rodiny. Jedná se o největší palácový komplex v rokokovém slohu na dánském území. Korunovační klenoty a královské šperky jsou uloženy rovněž v Kodani v zámku Rosenborg.

Na Kodaň je možné nahlédnout shůry z věže Rundetarn

Kodaň jako na dlani se turistům ukáže v okamžiku, kdy navštíví Rundetarn, což je zajímavá památka v historickém centru města. Její stavbu inicioval slavný král Kristián IV. již v první polovině 17. století. Cihly potřebné k jejímu vybudování se musely vozit dokonce až z Holandska, když místní dodavatelé nebyli schopni zajistit dostatečně kvalitní materiál. Tato kulatá věž má multifunkční využití, protože stále ještě slouží nejen jako astronomická observatoř, ale rovněž se v ní koná celá řada výstav a koncertů. Jestliže se vydaří počasí, skýtá pohled z vyhlídkové plošiny, která se nachází 34,8 metrů nad zemí, skutečně výjimečný estetický zážitek.


Související:  Dánská nejvyšší hora leží u kravína a výstup na ni zvládne i malé dítě

Dánský národní pokrm Smørrebrød je jednoduchý i chutný

V dnešní době rozmachu gastroturistiky má Kodaň v tomto ohledu rozhodně co nabídnout. Právě zde vznikl dánský národní pokrm Smørrebrød, což je označení pro chleba s máslem. Jeho druhů existuje takřka nepřeberné množství, zpravidla se podává s plátkem masa, ryby nebo sýra.

Hladový turista si může pochutnat také na Frikadelleru, plochém smaženém karbanátku z mletého masa a na kefírové polévce. Dánové jsou vyhlášenými milovníky dobrého jídla a restaurace jsou v celé monarchii na velmi dobré úrovni. V Kodani lze dokonce navštívit nejlepší restauraci na světě s názvem Geranium.

Odpočinek a zábavu lze najít ve slavném zábavním parku Tivoli

Ti, kteří budou unaveni prohlídkami památek, mají jedinečnou příležitost pobavit se ve vyhlášeném zábavním parku Tivoli. Jeho historie sahá již do roku 1843 a i v dnešní době má rozhodně svým návštěvníkům co nabídnout. Potěšit se zde je možné na nepřeberném množství atrakcí, horských drah a kolotočů. Park Tivoli je velmi dobře dostupný, protože se nachází v centru města naproti hlavnímu nádraží.

O tom, jak je Kodaň malebná, se můžete přesvědčit ve fotogalerii:Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Similar Posts