rybník svět
Foto: Michal Klajban [CC BY-SA 3.0], Wikimedia

Jaro se blíží mílovými kroky a pomalu začíná sezóna pro cyklisty i pěší. V dnešním článku vás pozveme do malebných jižních Čech k rybníku Svět. Ten je sice jednou z možností pro letní tuzemskou dovolenou, ale v měsících, kdy vše kolem kvete, láká právě milovníky cyklistiky a procházek.


Naučné trasy a cyklostezky v okolí rybníka Svět

Rybník svět se nachází u Třeboně a již od svého založení v 16. století slouží k rybochovným účelům. V minulosti byl také využíván jako bezpečnostní prvek u hradeb města. Původní název „Nevděk“ se naštěstí neujal, a tak se dnes turisté mohou vypravit po vycházkové 14 kilometrů dlouhé naučené stezce Cesta kolem Světa. Tu mohou využít i cyklisté. Pro ně je ale zajímavější Cyklistická naučná stezka Okolo Třeboně, která začíná právě u rybníka a její 39 kilometrů dlouhý okruh provede sportovce doslova pohádkovým okolím města. Trasa je jednoduchá a vytváří okruh, jež protíná louky a lesy Třeboňska. Cyklisté minou několik rybníků a potkají potoky i říčky. Jen krátké úseky stezky vedou na málo frekventovaných silnicích nižších tříd. Pokud je na vás necelých 40 kilometrů přece jen hodně, můžete zvolit 22 kilometrů dlouhou naučnou stezku Rožmberk, která rovněž začíná u hráze rybníka a vede neméně malebným okolím. Jak již název napovídá, pojedete také kolem největšího českého rybníka Rožmberk na severu od Třeboně. Ať už zvolíte jakoukoliv trasu, vždy budete moci obdivovat krásné přírodní scenérie a typickou architekturou jihu Čech.

Relax u rybníka Svět

Tento rybník slouží od 20. století kromě rybolovu i k rekreaci a sportu. Pro koupání je určeno koupaliště Ostende na jihu, zatímco na severu se nachází krásná pláž s tobogánem. Ubytovat se můžete přímo v Třeboni a nebo v některém z blízkých kempů. Pokud to však nemáte do jižních Čech daleko, můžete návštěvu Třeboňska pojmou i jako rychlý jednodenní výlet.

Na rybníku je ostrůvek, ke kterému můžete doplout. Na ostrově se nachází historická studna, která byla na místě vybudovaná ještě v době, kdy rybník neexistoval.


Třeboň

Nakonec nesmíme zapomenout ani na samotnou Třeboň. V osmitisícovém městě musíte určitě navštívit jeho historické jádro, jež je městskou památkovou rezervací. Celé jádro obepínají městské hradby vybudované kolem roku 1600. Město také protíná historický kanál Zlatá stoka, který spojuje rybníky Rožmberk a Svět.

Doprava k rybníku Svět

Vzhledem k tomu, že rybník svět leží u Třeboně, doprava k němu je jednoduchá nejen vlastním autem, ale také pomocí veřejné dopravy. Výborné spojení je z nedalekých Českých Budějovic, odkud jezdí do Třeboně několik spojů denně, případně můžete využít taxi České Budějovice.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts