Řecko
Foto: Cestolino.cz

40% nárůst turistů oproti roku 2015 očekávají řecké resorty pro letošní sezónu. Zatímco před pěti lety do Řecka zamířilo cca 19,5 milionů lidí z celého světa, v roce 2019 dosahují odhady až k číslu 30 milionů. Přičemž z ČR navštíví řeckou pevninu i ostrovy na 300-350 tisíc turistů.


Pomalu, ale jistě se objevují místa v Řecku, který nezvládají takový nápor a davy lidí. Jedním z nich je i vulkanický ostrov Santorini. Ročně navštíví tento ostrov s jeho typickým městečkem “bílých domků s modrými střechami” okolo 2 miliony lidí, z nichž polovina připluje loděmi a čluny. Podle tamního starosty Nikose Zorzose je v Santorini během nejrušnějších letních dnů až 10 000 lidí denně. Místní zastupitelstvo tak bude nuceno napodobit některá španělská města či určité oblasti Nového Zélandu a zavést omezení pro počet denních návštěvníků. Zatím se hovoří o čísle okolo 8 000 lidí.

Na druhou stranu je ostrov na turistech ekonomicky závislý. Kromě klasický dovolenkářů sem jezdí páry strávit své líbanky, některé dokonce i celou svatbu. Noc v luxusním apartmánu nebo vilce ve městě Oia je může přijít bezmála až na 180 000 českých korun.

Kde si tedy užít klidnou dovolenou v Řecku?

Ale není se třeba bát, že dorazíte do Řecka a tam bude závora se slovy: “Dnešní limit turistů vyčerpán. Obraťte se!” Kdo hledá, ten svůj klidný kout najde. Vždyť kromě pevninské části Řecka na Peloponéském poloostrově připadá k této zemi dalších cca 3 000 ostrovů. Jen pro zajímavost, řecké ostrovy tvoří asi čtvrtinu z celkové rozlohy této balkánské země. Osídlených je cca 170 z nich a zdaleka se nejezdí pouze na ty největší ostrovy, mezi které patří Kréta, Rhodos, Lesbos a Zakynthos. Turisté míří i na menší ostrůvky, jakými jsou Naxos, Lefkada, Kos či Ithaka.


My vás ale pozveme na méně tradiční místo, kde také můžete strávit dovolenou v Řecku. Zůstaneme na pevnině země, abyste se sem mohli dopravit vlastním autem. Nepojedeme ani k moři, ale naopak zamíříme do hor. Pokud jste zdatní horalové a máte rádi méně rušné treky, pak toto je dovolená pro vás.

Tajemné a před turisty skryté pohoří Pindos

Tento nejodlehlejší kout Řecka se nachází až na samotném severu Řecka, poblíž státních hranic s Albánií. Díky dvěma tamním národním parkům (NP Vikos-AoösPindos) je tato oblast málo osídlená. Horské vrcholky patří k největším v Řecku a pro jejich zdolání je potřeba mít nějaké ty vysokohorské znalosti a schopnosti. Toto všechno napomáhá faktu, že na davy turistů tady nenarazíte. Mimochodem, větší z parků Pindos zasahuje až do sousední Makedonie.

V pohoří Pindos narazíte spíše na divokou zvěř než na lidi. Tamní rokliny a hory jsou domovem pro poslední osamělé kusy řeckého medvěda a vlka. Oba druhy jsou na pokraji vyhynutí (okolo 200 až 300 jedinců), patří tak mezi ohrožené a narazíte na ně zcela výjimečně. Koho naopak můžete potkat běžně, tak jsou stáda jelenů, divočáků, kamzíků a divokých koček. Buďte obezřetní i na to, kam šlapete. Na slunných skaliskách se tu rády vyhřívají zmije a užovky podplamaté.

Hledáte-li výchozí bod pro menší treky či jen místo, kde složíte hlavu v tomto odlehlém kraji, zamiřte do městečka Konitsa. Nachází se pouze několik kilometrů od albánských hranic a zázemí městečka nabízí několik hotelů a penzionů různých úrovní. Rovněž si tady můžete pronajmout průvodce do hor.

Avšak výrazně větší oblibě se těší jižní část pohoří Pindos. Tady už průvodce nepotřebujete. Oblast je protkána lehkými turistickými stezkami a nabízí řadu dalších lákadel pro méně náročné turisty. V této části Pindosu doporučujeme navštívit tzv. Zagorské vesnice – města Ioanina, Dodoni a Metsovo. Ovšem zagorských vesnic vystavěných v osobitém stylu a řecké kultuře je mnohem více, rovných šestačtyřicet. Některé se do dnešní doby rozpadly, ale v těch zachovalých naleznete muzea a pensiony.

Pokud stále váháte, kam zamířit na dovolenou, nechte se inspirovat diskuzí o Řecku. Nebojte se zmínit i váš tip, třeba najdete parťáky na společnou cestu.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts