katar
Dauhá. Foto: Pixabay

Druhá Dubaj, tak se někdy přezdívá Kataru, zemi, která stejně jako Spojené arabské emiráty, leží při břehu Perského zálivu. Malá, ale moderní a bohatá země může Dubaji v mnoha ohledech konkurovat. Především hlavní město Dauhá je neustále se rozvíjející metropolí, kde mrakodrapy rostou jako houby po dešti do nebeských výšin, luxusní hotely lákají návštěvníky z celého světa a čisté písečné pláže vybízejí k relaxaci. V Dauhá ale nechybí po vzoru konkurence z Emirátů ani umělý ostrov. Město se navíc může pyšnit pořadatelstvím fotbalového mistrovství světa v roce 2022.


Střípky z historie Kataru

Původní obyvatelé poloostrova byli odkázáni na život při moři, neboť skoro celé území dnešního Kataru zabírá poušť. Živili se rybolovem a hledáním perel. Bohatý emirát ale udělala z Kataru až těžba ropy a zemního plynu. Od 19. století zemi vládnou emírové z rodu Al Sání a moc je předávána zpravidla z otce na syna. Ačkoliv se tamní vláda dá označit za absolutní monarchii, v zemi probíhá postupný proces demokratizace a katarští občané mohou volit část zastupitelů poradního shromáždění, jež je podřízeno emírovi. Tato možnost se voličům naskytla poprvé na přelomu tisíciletí a v současné době mohou vybírat dvě třetiny poradců. Volební právo mají muži a ženy starší 18 let. Zbytek poradců si určuje monarcha.

Související:  Nejlepším obdobím pro dovolenou v Dubaji je podzim, kdy je voda po pekelném létě stále jako polévka

Moderní metropole Dauhá jako výchozí bod vašich cest po emirátu

Prakticky celá země je obklopena mořem, pod jehož hladinou se vyskytují nádherné korálové útesy bující bohatou faunou a florou. Potápění je zde doslova exkurzí do pohádkového světa pod hladinou. Většina turistů má za cíl hlavní město Dauhá, jež nabízí stejné podmínky na pobřeží jako zbytek země, ale poskytuje i další zábavu. Kromě mrakodrapů a nákupních center, které jaksi zastiňují opravdového ducha Kataru, musíte navštívit vesničku s názvem Katara. Ta je v podstatě historickým a kulturním centrem celé metropole a nechybí v ní divadlo, opera nebo amfiteátr. Opomenout byste neměli ani odpolední tržnici a umělý ostrov The Pearl s promenádou plnou obchodů a barů. Zajímá-li vás minulost, Muzeum islámského umění vás jistě uspokojí.

Vydáte-li se mimo Dauhá, doporučujeme návštěvu pouštních pevností Marroub Fort a Al-Thughb Fort. Za zmínku stojí také město Al-Wakrah. Chcete-li trochu adrenalinu, zkuste pouštní safari. Jde v podstatě o to, že nasednete s profesionálním řidičem do off roadu, přejedete několik písečných dun, než dorazíte do tábořiště, kde se budete moci povozit na velbloudovi nebo si zasurfovat na písečných dunách. Přenocujete v beduínském stanu a dáte si nějaké místní jídlo z grilu. Při tom ale nebude chybět typický katarský luxus, takže na vás ve stanu bude čekat koupelna, klimatizace a zpravidla i wifi. Některá stanoviště se nacházejí při moři, tak se budete moci osvěžit v teplých vlnách Perského zálivu.


Kdy do Kataru

Pokud nechcete zažít peklo v podobě padesátistupňové sauny, letním měsícům se vyhněte. Ideální období pro návštěvu Kataru je podzim až jaro. Místní subtropické klima je stabilní po celý rok, prší jen výjimečně a v moři se vykoupete klidně i na Nový rok.

Praktické rady pro cestu do Kataru

Katar je moderní a bezpečnou zemí téměř bez kriminality. Nepotřebujete ani žádné očkování. Od roku 2017 nemusíte řešit turistické vízum, takže pro pobyt kratší 90 dní vám stačí cestovní pas, jehož platnost musí být ještě minimálně 6 měsíců po plánovaném odjezdu. Pozor ale pokud jste v minulosti cestovali do Izraele a v pase máte jeho razítko, s takovým dokladem vás do emirátu nepustí, takže i když je váš pas platný, raději si zařiďte nový.

Na pláže i k bazénům jsou pro ženy dovoleny dvoudílné plavky, ale na jiných místech by zástupkyně něžného pohlaví měly mít zahalena ramena. Také není dovoleno nosit krátké sukně nebo šortky a cokoliv, co je průhledné.

Také si dejte pozor při fotografování. Budovy, památky, pláže, sebe a své blízké si můžete snímat jak je libo. Cizí osoby raději v hledáčku fotoaparátu nebo mobilu vynechejte. Tento zákaz se hlavně týká muslimských žen a příslušníků policie nebo armády.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts