planeta
Zdroj: NASA

Nejnovější data z přístroje AIRS, který monitoruje stav ovzduší z paluby satelitu Aqua, ukazují, jak oxid uhelnatý postupuje západně atmosférou ve výšce přibližně 5,5 kilometrů nad Amazonií. Za jeho zvýšeným výskytem stojí lesní požáry, které v současné době zachvátily především Brazílii.


Animace je vytvořena z dat nasbíraných od 8. do 22. srpna 2019 a je na ní vidět, jak se oblak neustále rozpíná nad prakticky celou severní částí kontinentu. Zelená barva ukazuje koncentrace oxidu uhelnatého přibližně v hodnotě 100 částic na miliardu, žlutá přibližně 120 ppbv a tmavě červená značí hodnotu kolem 160 částic. Místní hodnoty mohou být ale výrazně vyšší.

Oxid uhelnatý je jedovatá znečišťující látka, která přetrvává v atmosféře až měsíc, může být přenášena na velké vzdálenosti a dobře se mísí se vzduchem. Ve vysoké nadmořské výšce nemá téměř žádný vliv na vzduch, který dýcháme. Silný vítr však může oxid uhelnatý zanést do nižších oblastí, kde pak ovlivňuje kvalitu místního ovzduší. Vysoké koncentrace tohoto plynu mají také negativní dopad na oteplování planety.

Přístroj AIRS, který provozuje NASA, každý den snímá vyzařované infračervené a mikrovlnné záření ze Země, čímž poskytuje trojrozměrný pohled na počasí a klima naší planety.


animacePřidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts