saturn
Foto: NASA/ESA/OPAL

Není to tak dávno, co jsme vám ukazovali nejnovější snímek planety Jupiter z Hubbleova teleskopu. Dnes se přesuneme o planetu dál, na krásný Saturn.


Prstence druhé největší planety Sluneční soustavy přitahují astronomy od první chvíle, co je objevili. Není proto divu, že vědci i letos využili přiblížení Saturnu na minimální možnou vzdálenost od Země a planetu zdokumentovali.

Fotografie ale odhaluje více než jen Saturnovu krásu. Snímek ukazuje planetu s turbulentní, dynamickou atmosférou. Oproti loňskému monitorování zmizela v severní polární oblasti jedna velká bouře, ale objevují se nové. Ty na snímcích vypadají jako popcorn praskající v mikrovlnné troubě. Drobné změny v zabarvení probíhají i v pruhované struktuře planety. Mnohé se ale za rok nezměnilo. Například ani záhadný šestiúhelník na severním pólu, který byl objeven sondou Voyager 1.

Pohled na Saturnovy prstence je stále nádherný. Jejich systém je nakloněn směrem k Zemi a pozorovatelům ukazuje svoji jasnou a ledovou strukturu. Díky snímkům z Hubbleova teleskopu můžeme vidět drobné nuance ve složitém systému, zejména slabé vnitřní prstence.


Vědci monitorují vnější planety každoročně, aby pochopili složité procesy probíhající v atmosférách těchto plynných obrů. Nejnovější snímek Saturnu byl pořízen ve viditelném světle jako součást programu Legacy Atmospheres Outer Planets (OPAL).

Snímky z let 2018 a 2019:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts