panda velká
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

V berlínské zoologické zahradě mají důvod k oslavám. Potvrdilo se totiž těhotenství šestileté pandy Meng Meng, která by měla brzy přivést na svět minimálně jednoho potomka.


Ošetřovatelé již na začátku srpna uvedli, že jsou si na 85 % jisti, že je samice březí. Předpoklad nyní potvrdilo ultrazvukové vyšetření, jehož krátký záznam zoo zveřejnila na svém twitterovém účtu. Záběry ukazují, jak rychle bije srdce malé pandy, což je u těchto zvířat zcela normální.

Meng Meng se poprvé spářila s devítiletým samcem Jiao Qing letos v dubnu. Poté ještě byla uměle inseminována, aby se pravděpodobnost těhotenství zvýšila. Obě zvířata dorazila do Berlína v roce 2017 z Číny. Jedná se o první úspěch berlínské zoo, co se týče množení těchto kriticky ohrožených zvířat. Všechny předchozí pokusy u jiných párů v Berlíně selhaly.


Panda velká rodí obvykle jednoho potomka a její březost trvá 4 – 6 měsíců. Výjimečně se stane, že porodí dvě nebo tři mláďata. Ačkoliv je nyní na ultrazvuku vidět jen jedno mládě, stále je možné, že jich bude více. Mláďata se rodí holá a slepá a jsou zcela závislá na matce. Z dvojčat nebo trojčat většinou přežije pouze jedno mládě.

Panda velká patří k velmi ohroženým druhům. Ve volné přírodě jich žije maximálně 2000 a dožívají se zhruba 20 let. V zoo mají naději na dožití až 30 let. Druh ale není ohrožen jen lidmi, kteří stále zmenšují a narušují lokality, kde tato zvířata žijí. Pandy velké se rovněž vyznačují velmi slabou porodností a problematickým množením zejména v zajetí. Nynější oznámení berlínské zoo lze tedy považovat za  úspěch, za kterým stojí velký kus práce ošetřovatelů, kteří poskytli zvířatům dostatečný klid a podporu.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts