požáry na sibiři
Zdroj: NASA GEOS-5

Ohně sužují Jižní Ameriku i asijskou část Ruska již několik týdnů. Stejně tak jako oblast Amazonky, i Sibiř má období se zvýšeným počtem požárů, která se rok od roku liší svojí intenzitou v závislosti na povětrnostních podmínkách. Letošní sezóna je ale opravdu extrémní a ohrožuje i světové klima.


Hlavním zdrojem lesních požárů na Sibiři nejsou bouřky ani sucho, ale člověk. Odhaduje se, že až za 70 % stojí porušování pravidel požární bezpečnosti. Dokonce existují spekulace, že některé ohně byly založeny úmyslně, aby zakryly stopy nezákonné činnosti.

Rusko k požárům na Sibiři přistupuje svérázným způsobem. V podstatě lesní požáry ponechá svému osudu, pokud neohrožují zdraví a bezpečnost lidí. Rozlehlá a řídce obydlená Sibiř tak v podstatě může hořet měsíce, dokud oheň sám nevyhasne nebo jej neuhasí deště. Pro politiky se zkrátka nevyplatí investovat prostředky do hašení něčeho, co má menší finanční hodnotu než samotné nasazení hasičské techniky.

Související:  Na Aljašce byl zaznamenán nejteplejší červenec v historii. Teplo ale devastuje celou Arktidu

Letošní lesní požáry jsou ale tak silné, že byli úředníci nuceni politiku nečinnosti přerušit a zasáhnout. Kouř zasáhl města stovky kilometrů od ohniska požáru a hrozilo nebezpečí, že se plameny přiblíží k obydleným oblastem. Některé agentury odhadují, že kouř v různých koncentracích pokryl dokonce třetinu země a spálená oblast je větší než 33 000 čtverečních kilometrů!


Kouř ale nezpůsobuje problémy jen lidem na pevnině. Ohroženy jsou především zvířata, kterým mizí životní prostor a potrava.

Podle satelitních snímků NASA se kouř a popel dostává i do oblasti nad severní polární kruh, kde dopadá na pevninu či led, což může mít negativní vliv na světové klima. Černé saze absorbují více slunečního světla a tak mohou zrychlit tání ledu.

Úvodní fotka z 10. srpna 2019 ukazuje, jak je kouř viditelný z vesmíru a je větrem unášen na sever. Červeně jsou označena ohniska požárů.
Přidat na Seznam.cz
Similar Posts