oheň u Černobylu
Foto: Yaroslav Yemelianenko, Twitter

Požáry na Ukrajině se přiblížily nebezpečně blízko k bývalé jaderné elektrárně v Černobylu. Podle aktivistů jsou nyní plameny vzdáleny asi necelé 2 kilometry od úložiště radioaktivního odpadu a bojuje s nimi kolem tří stovek hasičů. Informaci dnes přinesl deník The Guardian.


Yaroslav Yemelianenko, vedoucí organizace Association of Chernobyl Tour Operators a člen veřejné poradní rady ukrajinské pohotovostní služby, obviňuje vládu, že záměrně zakrývá informace o závažnosti požárů. Yemelianenko na svém facebookovém profilu zveřejnil video blízkého požáru a napsal: „Situace je kritická. Zóna hoří.“

Video zachycuje plameny a oblak stoupajícího kouře nedaleko ochranného krytu u reaktoru bloku číslo 4, kde se v roce 1986 odehrála nejhorší jaderná katastrofa historie.


Podle hasičů je situace na místě velmi obtížná, ale zároveň není důvod k obavám. Ukrajinská pohotovostní služba tvrdí, že neexistuje žádná hrozba v souvislosti s blízkou elektrárnou a radioaktivním odpadem. Agentura dále uvedla, že s ohněm bojuje 310 hasičů, tři letadla a tři helikoptéry, nicméně neuvádí, jak daleko je oheň od bývalého reaktoru nebo jiných citlivých míst.

Agentura také sdělila, že jsou všechny úrovně záření v Kyjevě, v hlavním městě Ukrajiny, normální. Podle Rashida Alimova z Greenpeace je ale oheň, který se blíží k jadernému nebo nebezpečnému radiačnímu zařízení, vždy rizikem.

Požár v uzavřené zóně kolem bývalé jaderné elektrárny v Černobylu hoří od 4. dubna 2020. Podle ukrajinské policie jej způsobili lidé žijící nedaleko zóny, když pálili trávu. Oheň se výrazně rozšířil kvůli silnému větru během uplynulého víkendu.

Zdroje: The Guardian, Twitter


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts