oheň u Černobylu
Foto: Yaroslav Yemelianenko, Twitter

Katastrofa zažehnána. Podle ukrajinských médií se požár v blízkosti bývalé jaderné elektrárny Černobyl podařilo uhasit. Přitom ještě dnes ráno se plameny nebezpečně přiblížily k sarkofágu s radioaktivním odpadem z havárie v roce 1986.


Na místě stále operuje kolem čtyř stovek požárníků, ale otevřené plameny již nikde nejsou vidět, pouze doutná travní porost. Ukrajinci se obávali radioaktivity z hořící trávy a stromů, nicméně vláda veřejnost uklidňuje, že v Kyjevě žádné zvýšené hodnoty radiace nebyly naměřeny. S uhašením požáru výrazně pomohl dnešní déšť.

Yaroslav Yemelianenko, vedoucí organizace Association of Chernobyl Tour Operators, která organizuje zájezdy do Černobylu, včera obviňoval vládu, že záměrně zakrývá informace o závažnosti požárů. Yemelianenko na svém facebookovém profilu zveřejnil video s plameny a dýmem v nebezpečné blízkosti ochranného krytu u reaktoru bloku číslo 4.


S ohněm bojovalo více jak 300 hasičů, tři letadla a tři helikoptéry. Požár v uzavřené zóně kolem bývalé jaderné elektrárny vzplál 4. dubna 2020. Podle ukrajinských úřadů jej způsobili lidé žijící nedaleko zakázané zóny, když pálili trávu. Výrazněji se ale rozšířil kvůli silnému větru až o Velikonocích.

Zdroje: The Guardian, Twitter


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts