viking
Ilustrační foto: Pixabay

Dnešní době vládnou všemožné diety. Sociálními sítěmi se co chvíli prožene nový převratný jídelníček. Posledním záchvěvem je carnivore dieta složena čistě z konzumace masových produktů. Dříve internetový svět zahltily recepty v ketonové dietě a ještě před ní vládla dieta paleotická. Na otázku nejoptimálnějšího lidského jídelníčku neznáme odpověď, a tak saháme do minulosti a snažíme se najít to, co konzumovali naši předci. A od koho lepšího se nechat inspirovat než od národu, který jako první doplul do Ameriky a před jejich sekerami a severskými bohy se kdysi třásla celá křesťanská Evropa. Řeč není o nikom jiném než o vikinzích.


Vikingové nebyli jenom bojem ošlehanými mořeplavci, ale po většinu roku byli primárně zemědělci a farmáři. V jejich jídelníčku můžeme najít kořeny různých dnešních alternativních stravovacích návyků. Měli například vlastní obdobu přerušovaného půstu.

Vikingský přerušovaný půst spočívá v tom, že většinu dne nejíte a veškerý kalorický příjem si koncentrujete do jednoho, či dvou jídel. Vikingové dělali přesně to stejné. Jejich denní jídelníček byl velmi jednoduchý. Pojďme se podívat na pár věcí, kterými se můžeme přiučit.

Související:  Ameriku neobjevil Kolumbus ani Vikingové

Dagmal

První jídlo dne, takzvaný dagmal, konzumovali hodinu po probuzení. Jíst do hodiny po probuzení je velmi rozumné. Jakmile snídáte později, vaše tělo je nuceno získat potřebnou glukózu ze záložních zdrojů a vy jste následně celý den vyčerpaní, nemůžete se dostatečně soustředit a celkově jste psychicky i fyzicky unavení.


Dospělý Viking by si k dagmalu dal zbytek dušeného masa z předešlého dne, které doplnil ovocem a chlebem. Dětem byla k dagmalu podávána ovesná kaše s ovocem, doplněna podmáslím a slazena medem. Med jakožto přírodní sladidlo je další věcí, kterou se můžeme od hrdých bojovníků severu přiučit. Vikingové nepoužívali ke slazení nic jiného než med.

vaření
Dušené nebo vařené maso bylo pravidelnou součástí vikingského jídelníčku. Foto: Pixabay

Nattamal

Druhé jídlo dne byl nattamal, neboli noční jídlo a skládalo se z dušeného, či jinak upraveného masa, zeleniny, ryb a chleba. Jako sladká tečka večera se podávalo ovoce máčené v medu. Vše samozřejmě zapito hektolitry piva či medoviny. Ryby jsou i v dnešní době významným zdrojem proteinů a omega-3 mastných kyselin.

Pivo

Pivo je také prospěšné, byť bychom vám doporučili svůj denní příjem limitovat jedním zdravým půllitrem. Kvasinky a bakterie obsažené v pivu mají blahodárné účinky na lidský organismus a přispívají správnému zažívání a trávení.

Související:  Antarktida byla po staletích spekulací objevena rybářskými výpravami

Hostiny

Poslední tip od vikingů se vztahuje k jejich věhlasným hostinám. Ne vždy jedli totiž střídmě a v případě, že porazili v obzvlášť krvavé bitvě nepřítele, hodovalo se od soumraku do rozbřesku. Jistě je dobré si čas od času po vybojované bitvě dopřát náležitý cheatday. Důležitý je však fakt, že Vikingové během nich nejedli potraviny mimo svůj jídelníček, ale ty stejné jako v běžný den, pouze ve vyšším množství. Nechte se tedy jimi inspirovat, abyste i vy byli každý den připraveni vyplenit vesnici. Nebo dvě.

Článek připravil Jaroslav Bělohlávek.


Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *