Krysí král
Foto: Edelseider, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Krysí král je sice dokázaný fenomén, jeho původ je však stále záhadou. Jedná se o kruh krys, které jsou k sobě svázané ocasem, což následně vede k jejich úmrtí. Není divu, že byl takový úkaz v dřívějších dobách považován za předzvěst něčeho zlého. I v dnešní době by tomu člověk dokázal uvěřit. Jaké jsou ale reálné teorie o vzniku tohoto útvaru a jaká je jeho historie?


Historie krysích králů

První záznam o krysím králi pochází z 16. století. Od té doby však přibylo několik desítek dalších zaznamenaných případů. V současnosti víme asi o 30 až 60 výskytech. O spoustě z nich se dozvídáme jen díky lidovým psaným pramenům, některé exempláře se však zachovaly dodnes.

Krysí králové jsou nejvíce spojováni s Německem. Právě odsud totiž pochází většina těchto útvarů a také samotný název krysí král je původem z německého Rattenkönig, což je hanlivý výraz pro člověka s velkou mocí. Název tak představuje, že svázané krysy jsou poddaní, kteří se snaží ze všech sil rozeběhnout pryč. Jejich svázané ocasy pak značí trůn, na kterém v blahobytu trůní mocnář.

Krysí král
Krysí král na zobrazení z roku 1683. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Jak krysí král vzniká?

Původ krysího krále není stále úplně jasný. Existují však teorie, podle kterých by mohl tento útvar vzniknout následkem špíny a zaschlých výkalů, kterými mají krysy pokryté ocasy. To může vést k jejich slepení. Krysy se pak přirozeně snaží odlepit, ale tím, jak se mezi sebou různě pletou, si mohou ocasy ještě více zauzlovat a utáhnout. Roli v tom všem může hrát také zima, kdy k sobě krysí ocasy mohou prostě přimrznout.


Po objevení prvního exempláře krysího krále se však samozřejmě našli sběratelé, kteří byli ochotni za tuto bizarnost zaplatit nemalé peníze, aby ji získali do své sbírky. Kvůli tomu mohou být některé následně vzniklé útvary jen lidskou snahou o výdělek. Nicméně všechny lidé rozhodně vyrobit nemohli.

Opravdu se útvar týká jen krys?

Krysí král, už podle názvu, je typický především právě pro krysy. Byly však zaznamenány případy i u jiných živočišných druhů. V roce 2018 byly takto nalezeny spojené veverky. Jednalo se o šestici mláďat, která k sobě slepila ocasy smola. Mláďata byla naštěstí nalezena živá, takže jim veterináři oholili ocasy a tím je zachránili.

Krysí král
Největšího krysího krále lze spatřit v muzeu Mauritianum v Altenburgu. Foto: Stefan Kühn, Volné dílo, Wikimedia

V 17. století byl zaznamenán dokonce „kočičí král“. O tomto úkazu však příliš informací nemáme. Kdo však ví, kolik živočišných druhů může být tímto bizarním a také trochu morbidním způsobem usmrceno?

Kde lze krysího krále vidět?

Největší dokázaný krysí král na světě sestávající z 32 hlodavců je k vidění hned u našich sousedů v Německu. Konkrétně v muzeu Mauritianum v Altenburgu. Jedná se o přírodovědné muzeum s více než 40 000 zajímavými exempláři. Krysí král je z nich ale ten nejznámější a bez pochyb i nejzáhadnější.



Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *