želva
Kredit: Gerald Kuchling/Turtle Survival Alliance

O víkendu uhynula jedna z posledních želv kožnatky Swinhoeovy. Samice, o které se předpokládalo, že je stará více jak 90 let, zemřela v čínské zoo v Suzhou den po pokusu o její umělé oplodnění.


Na světě jsou tak už jen tři exempláře tohoto vzácného sladkovodního druhu. V Suzhou žije ještě asi stoletý samec a ve volné přírodě ve Vietamu se nacházejí dvě kožnatky, jejichž pohlaví není známé. Tento extrémně ohrožený druh tak stojí na pokraji vyhynutí.

Čínská zoo se oba exempláře pokoušela několik let neúspěšně rozmnožit. Důvod, proč ale samice uhynula, není jasný a byla nařízena pitva, které by měla smrt objasnit.

Kožnatka Swinhoeova je také známá jako želva červené řeky. V dospělosti dorůstá až do délky jednoho metru a vážit může více jak 100 kg. Poprvé byla popsána v 19. století a pravděpodobně se běžně dožívá více jak sta let. Její domovinou byly řeky jihovýchodní Asie, zejména čínský veletok Jang-c’-ťiang. Populace těchto sladkovodních želv začala klesat díky lovu a v posledních desetiletích hlavně kvůli znečištění řek, budování přehrad a říční dopravě na čínských veletocích.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts