Kréta
Kréta. Foto: Pixabay

V květnu zeje většina přímořských turistických letovisek v Evropě prázdnotou a vše je podřízeno přípravě na přicházející letní sezónu. I v Evropě jsou však místa, kde už v květnu teploty překračují krásných 25 stupňů a moře je také ke koupání. Musíte se však vydat co nejvíce na jih a na ostrovy. Pokud se nemůžete dočkat dovolené u moře, nechcete cestovat daleko a preferujete pláže bez davů turistů, pak je květen tím pravým měsícem pro vás. Zároveň se tak dá i ušetřit.


Kypr (Kyperská republika)

Třetí největší ostrov Středozemního moře stojí tak trochu ve stínu ostatních turistických cílů, přesto by se dalo říci, že právě zde panují nejlepší podmínky pro květnovou dovolenou. Moře je již vyhřáté na příjemných 22 °C a slunce doslova pálí. Přímým letem z Prahy jste na Kypru za 3,5 hodiny, s přestupem je to pak asi 5 hodin. Právě teplota moře i rychlé spojení dělají z tohoto cíle ideální místo květnové dovolené.

Turisty vyhledávanější je jižní část Kypru, kde leží starobylá Larnaca nebo letovisko Agia Napa. Na jihu země se nachází i řada příjemně ukrytých pláží, které jsou poloprázdné, a to i v hlavní sezóně. Během května však zažijete klid na Kypru téměř všude. Hlavním důvodem, proč turisté preferují jižní část Kypru, nejsou jen krásné pláže a letoviska, ale také politická situace. Kypr se v podstatě skládá ze dvou částí – jižní Kyperské republiky, která je součástí EU a pokud budete cestovat právě sem, stáčí vám občanský průkaz. Pokud ale odcestujete na sever, do tzv. Severokyperské turecké republiky, potřebujete cestovní pas a prakticky budete v Turecku, přestože tuto republiku kromě Turecka nikdo mezinárodně neuznává.

Kypr
Foto: Pixabay

Malta

Na Maltě svítí slunce skoro celý rok. Pokud se pozorně podíváte na mapu, zjistíte, že je Maltské souostroví nejjižnější částí Evropy a leží i jižněji než například hlavní město Tuniska. Přesto se na Maltu dostanete za pouhé 2 a půl hodiny letu z Prahy. Zejména ve druhé polovině května se denní teploty na tomto souostroví přibližují k tropické třicítce, v noci spadají asi na polovinu. Počítejte tedy s tím, že teplota vody nedosahuje tak příjemných hodnot jako v červenci nebo srpnu, ale zastavuje se asi na dvaceti stupních.


Strávit část května na Maltě je vhodné pro ty, kteří hledají dovolenou na zajímavém místě a nepreferují jen koupání. Malta je ideálním místem pro toulky po hlavním ostrově, poznávání památek, přírody a i místního klidného života. Pokud chcete poznat pravou tvář Malty, určitě je květen vhodnou dobou. Od následujícího měsíce až do podzimu se totiž souostroví zaplní turisty a poklidný ráz je ta tam.

Malta
Foto: Pixabay

Kyklopská riviéra a Sicílie

Kyklopská riviéra (italsky Riviera dei Ciclopi) se nachází na Sicílii a vyznačuje se převážně kamenitými a oblázkovými plážemi. Rozprostírá se na východě ostrova mezi městy Catania a Taomirna a svůj věhlas získala hlavě díky bezprostřední blízkosti největší evropské sopky Etny. Pohled od moře na svahy tohoto obra je úchvatný. V některých částech riviéry je ale horší přístup do moře, takže pokud plánujete dovolenou s dětmi, můžete se zaměřit i na jiné části Sicílie. Pobřeží jižně od Catanie již poskytuje dostatek velkých písečných pláží. Teplota moře se na Sicílii v květnu pohybuje kolem přijatelných 20 °C.

Vyrazíte-li na tento ostrov, byla by škoda strávit celý pobyt pouze u moře. Sicílie je zatím masovým turismem, dá se říci, nedotčena. Pomineme-li Palermo, kde je stále velké množství lidí, zbytek ostrova vybízí k poznávání pravé jihoitalské atmosféry, kuchyně, památek i přírody.

Sicílie
Foto: Pixabay

Kréta

Kréta v květnu je ještě zelená a příjemné počasí vybízí zejména k poznávání ostrova, který není zaplněn turisty. Jste-li milovníky antiky a historie a zároveň si chcete užít i pobyt u moře, pak je tento měsíc pro takovou dovolenou naprosto ideální. V moři se bez problémů vykoupete a při výletech nebudete zažívat teploty jako na Sahaře. Pro návštěvu Kréty však doporučujeme až druhou polovinu měsíce, kdy se teplota vody v moři zpravidla přibližuje ke dvaceti stupňům. Letecky se na ostrov dostanete za necelé tři hodiny a přenesete se tak do světa, ze kterého doslova dýchá historie.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts