batoh

Chystáte se na výlet a potřebujete si s sebou vzít kempingové vybavení? Trávíte celý den aktivně venku a přemýšlíte, do čeho se vám vejde notebook, tréninková výbava a další drobnosti? Jezdíte na kole a potřebujete trochu více věcí na delší cesty? V obou případech je nejlepší volbou batoh. Musí však být pro danou činnost vhodně uzpůsoben.


Až donedávna byl výběr batohů v podstatě omezen na to, zda se má jednat o batoh do města, nebo o turistický batoh, a nabídka modelů byla malá. Všichni přední výrobci batohů dnes nabízejí mimořádně širokou škálu batohů s konkrétním určením. Snadno mezi nimi najdete klasické modely pro dojíždění do práce nebo do školy, batohy pro pěší turistiku, ale i specializovanější modely pro horolezectví, cyklistiku nebo horské výpravy. Při výběru dokonalého batohu se vyplatí vsadit na osvědčené značky, jako je Deuter, které mají dlouholeté zkušenosti s navrhováním a výrobou batohů. To zaručuje dokonalé padnutí a vysoce kvalitní materiály, které se jistě projeví na odolnosti a pohodlí batohu.

batohy

Jaký batoh si vybrat?

Turistické batohy jsou zdaleka největší a také nejrozmanitější skupinou batohů. Nabízejí se od malých, několikalitrových modelů, které jsou ideální na několikahodinovou túru, až po obrovské batohy s objemem až 100 litrů, které se používají při vícedenních trecích. Všechny modely však mají společné to, že jsou vybaveny mnoha dalšími kapsami a přihrádkami a také velmi pohodlnými nosnými systémy. Modely, jako jsou batohy Deuter Aircontact, si získaly oblibu po celém světě právě díky dokonale vyřešenému zádovému panelu a pohodlným ramenním a bederním pásům.


Horské batohy se vzhledově velmi podobají turistickým modelům, ale je zde několik důležitých rozdílů. Především jsou vyrobeny z ještě pevnějších materiálů, protože musí odolávat častým oděrům od kamenů. Kromě toho jsou určeny k přenášení horolezeckého vybavení – lan, karabin, maček, cepínů, lezecké přilby a mnoha dalšího. U tohoto typu batohu jde především o spolehlivost, takže počet dalších kapes je omezen na minimum a design je zjednodušen. Tyto modely se zaměřují na maximální funkčnost v těch nejnáročnějších podmínkách.

batohy

Městské batohy jsou ideální pro každodenní použití i cestování. Díky minimalizaci počtu vnějších kapes a popruhů jsou ideální pro použití ve veřejné dopravě nebo na přeplněných chodnících, protože se o nic náhodně nezachytí. Většina modelů je vybavena samostatnou přihrádkou na notebook s měkkými stěnami, které zajišťují dodatečnou ochranu před poškozením. Háček na klíče nebo kapsy na peněženku a propisky zajistí, že drobné předměty budou vždy na svém místě a neztratí se. Jednoduchý, většinou obdélníkový tvar zajišťuje maximální funkčnost. Zároveň je dno městských batohů obvykle ploché, díky čemuž ho můžeme stabilně postavit ke stolu nebo do autobusu.

Samostatnou skupinou jsou batohy pro cyklisty. Rozdíl v jejich konstrukci vyplývá především z polohy, kterou na kole zaujímáme při jízdě. Je diametrálně odlišný od postoje turisty nebo horolezce, a proto jsou na cyklistické batohy kladeny zcela jiné požadavky. Největší rozdíly jsou patrné v nosných systémech. Panely, které se dotýkají zad, mají obvykle uprostřed dodatečný prostor, aby batoh nezpůsoboval další tlak na páteř. Batohy na horská kola jsou navíc vybaveny prodlouženými bederními pásy, které zajišťují lepší stabilizaci zavazadla při dynamických sjezdech.

batohy

Dětské batohy jsou modely navržené s ohledem na nejmladší nadšence do turistiky. Dětský batoh Deuter nebo jiné špičkové značky bude dokonale odpovídat výšce dítěte. Menší nosný systém a úměrně menší objem zajistí pohodlí a především to, že dítě nebude na cestách přetěžováno. Modely pro nejmenší děti jsou v pestrých barvách a často mají tvar zvířátek, což ještě více přitahuje pozornost dětí a dobře funguje jako další hračka. Pro o něco starší děti připravují přední značky juniorské batohy. Jedná se o modely, které vypadají jako o něco menší verze batohů pro dospělé. Je to skvělý způsob, jak dostat teenagery do světa outdooru.

Kromě těchto nejoblíbenějších typů batohů jsou k dispozici také specializované modely. Patří mezi ně lyžařské batohy, které vám umožní připnout si lyže, nebo modely pro horolezce. Pokud milujete aktivní životní styl, určitě máte ve svém šatníku více než jeden batoh!Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *