řeka colorado
Řeka Colorado. Zdroj: Pixabay

Mírné sucho ve Spojených státech a Mexiku je zřejmě minulostí. Změny klimatu se v posledních letech projevují i na dříve relativně stabilních místech a jejich negativní důsledky nejvíce postihují zemědělce. Výsledky rozsáhlé studie prezentoval tým vědců vedený A. Parkem Williamsem z Kolumbijské univerzity v New Yorku v časopise Science.


O oblasti jihozápadních Spojených států a Mexika bylo známo, že v důsledku přírodních cyklů, jako je například klimatický jev zvaný La Niña, netrpí výrazným suchem. Jenže v posledních letech je tomu jinak. Současné období je v oblasti vůbec nejsušším za posledních více jak tisíc let. Dokazují to častější požáry, ale i menší průtok řeky Colorado.

Williamsův tým zjišťoval půdní vlhkost v regionu za posledních 1 200 let. Zjistit stav za poslední století bylo jednoduché, stačily k tomu záznamy od meteorologů. Ke zkoumání z předchozích staletí bylo nutné analyzovat více než 1 500 letokruhů, jejichž šíře naznačuje, jak stromy rostly rychle v daném roce, a to je z velké části ovlivněno množstvím vody v půdě.

Související:  Množství nalezených rybích fosílií na Sahaře překvapilo vědce

Vědci poté využili 31 klimatických modelů, z nichž každý odhaduje, jak změna klimatu způsobená člověkem ovlivnila množství srážek v posledních desetiletích. Dospěli k závěru, že oblast by i bez přispění člověka zažívala v posledních 20 letech sucho, jen by nebylo tak dramatické.

Podle Williamse ale může být hůř. USA a Mexiko nejsou připraveny na potencionálně mnohem horší sucha, která mohou v budoucnu nastat. Zásoby podzemích vod jsou podle něj v současné době těsně nad hranicí, která pokryje potřeby obyvatel regionu, to se ale může snadno změnit.
Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.