řeka colorado
Řeka Colorado. Zdroj: Pixabay

Mírné sucho ve Spojených státech a Mexiku je zřejmě minulostí. Změny klimatu se v posledních letech projevují i na dříve relativně stabilních místech a jejich negativní důsledky nejvíce postihují zemědělce. Výsledky rozsáhlé studie prezentoval tým vědců vedený A. Parkem Williamsem z Kolumbijské univerzity v New Yorku v časopise Science.


O oblasti jihozápadních Spojených států a Mexika bylo známo, že v důsledku přírodních cyklů, jako je například klimatický jev zvaný La Niña, netrpí výrazným suchem. Jenže v posledních letech je tomu jinak. Současné období je v oblasti vůbec nejsušším za posledních více jak tisíc let. Dokazují to častější požáry, ale i menší průtok řeky Colorado.

Williamsův tým zjišťoval půdní vlhkost v regionu za posledních 1 200 let. Zjistit stav za poslední století bylo jednoduché, stačily k tomu záznamy od meteorologů. Ke zkoumání z předchozích staletí bylo nutné analyzovat více než 1 500 letokruhů, jejichž šíře naznačuje, jak stromy rostly rychle v daném roce, a to je z velké části ovlivněno množstvím vody v půdě.

Související:  Množství nalezených rybích fosílií na Sahaře překvapilo vědce

Vědci poté využili 31 klimatických modelů, z nichž každý odhaduje, jak změna klimatu způsobená člověkem ovlivnila množství srážek v posledních desetiletích. Dospěli k závěru, že oblast by i bez přispění člověka zažívala v posledních 20 letech sucho, jen by nebylo tak dramatické.


Podle Williamse ale může být hůř. USA a Mexiko nejsou připraveny na potencionálně mnohem horší sucha, která mohou v budoucnu nastat. Zásoby podzemích vod jsou podle něj v současné době těsně nad hranicí, která pokryje potřeby obyvatel regionu, to se ale může snadno změnit.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *