Ripatransone
Foto: Manlio Tommaso Gaddi, Flickr

Turistika je v současnosti zapovězená a jak dlouho bude tento stav trvat, nedokáže nikdo přesně říci. Poznávání nutně nemusí znamenat cestování. Na světě jsou místa, nad kterými se člověk pozastaví i od obrazovky monitoru. Vypravíme-li se takto do Itálie, narazíme na mnoho měst a městeček, jejichž středověký duch přežívá do dnešních, pro Itálii obzvlášť krutých dnů. Obrazem této dávné minulosti jsou i stará spletitá centra plná úzkých ulic, z nichž některé jsou natolik úzké, že jimi každý neprojde.


Ulička ve městečku Ripatransone

Čtyřtisícové městečko ve střední Itálii je téměř tisíc let staré. Zažilo své vzestupy a pády a pomineme-li koronavirovou pandemii, která těžce zasáhla celou Itálii, jeho problémem bylo vylidňování. To zastavila turistika, která místním přinesla práci a peníze. Turisté mají rádi rekordy a kuriozity a Ripatransone jeden takový kuriózní rekord má.

Samotná středověká architektura tohoto městečka ležícího na stejnojmenném kopci je okouzlující. Labyrint uliček stoupající mezi kostely, starými domy a zdmi je krásný a dostanete-li se až na jeho vrchol, naskytne se vám krásný výhled na okolní kopce pokryté vinnou révou a olivovníky. Při jasném počasí je vidět i modř blízkého Jaderského moře.

Související:  Spor o nejkratší řeku světa se nikdy nedořešil

Ale i při důkladné procházce středověkým centrem města můžete minout nejužší uličku v Itálii. Místní tvrdí, že jde o nejužší ulici na světa a zřejmě nebudou daleko od pravdy. Tento bezejmenný prostor mezi dvěma ulicemi, kterému se říká prostě „nejužší ulička“, je v podstatě tajným průchodem. Rozhodně to ale není průchod pro každého, měří totiž na šířku pouhých 43 centimetrů. Pro lidi trpící klaustrofobií či osoby při těle může být průchod skutečnou pastí.


Pravda je taková, že podobně postavené uličky v minulosti skutečně sloužili jako pasti, ale samozřejmě v jiném smyslu. Jejich úloha byla důležitá při obraně města. Jednak to byla výtečná dobře ukrytá zkratka při úprku před nepřítelem, ale také sloužila pro jeho překvapení. Nezřídka kdy bylo nepřátelské pochodující vojsko překvapeno útokem zezadu, když se domácí obránci vynořili z dobře ukrytého průchodu.

Další nejužší uličky v Itálii

Dlouho byla za nejužší uličku Itálie považována La Ruetta v dalším krásném středověkém městě Civitella del Tronto. To leží také ve střední Itálii a od Ripatransone je vzdáleno pouhých 30 kilometrů vzdušnou čarou. Městečko má své centrum na kopci, jemuž dominuje starověká pevnost.

Související:  Dánská nejvyšší hora leží u kravína a výstup na ni zvládne i malé dítě

Zdejší úzká ulice měla ryze praktický důvod, o kterém jsme psali výše. Sloužila jako součást obranného systému pevnosti a je skutečně úzká. U vchodu má dokonce pouhých 40 cm, ale ve svých útrobách mezi vysokými zdmi je na některých místech širší než ulička v Ripatransone. Právě z tohoto důvodu vzniká mezi oběma městy spor o to, která z těchto ulic je vlastně nejužší. Samozřejmě u obou se pyšní cedule, že právě vstupujete do nejužší ulice. Budeme-li se však držet oficialit i zápisu v Guinessově knize rekordů, tou nejužší je ulička v Ripatransone.

V Itálii je uliček užších než 50 cm mnoho. Obvykle jde jen o průchody mezi domy, které lze těžko považovat za ulice. Přesto se do sporu o nejužší ulici v Itálii, potažmo světa, také zapojují. Nejvíce se tohoto titulu domáhá krátká ulička (nebo spíše průchod) v jihoitalském Termoli, která je široká pouhých 41 cm. Místní jí říkají rejicelle.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *