kameny u řeky
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Jak dlouhá může být nejkratší řeka na světě? Několik kilometrů? Stovek, nebo dokonce jen desítek metrů? Až poslední možnost je správná. Řeka Roe v americkém státě Montana je jedním z mnoha přítoků Missouri a délku jejího toku hravě překoná kdejaký potok, měří totiž pouhých 61 metrů. Pak je to ale ještě řeka s podivným názvem D, ta protéká Oregonem a za určité situace může měřit pouhých 36 metrů. Která z nich je nejkratší? A jsou to vůbec řeky?


Řeka Roe pramení poblíž města Great Falls v Montaně a vzhledem k délce svého toku je zapsána v Guinnessově knize rekordů. Ústí do řeky Missouri po pouhých 61 metrech. O její zápis do knihy rekordů se postarala iniciativa místní školy, která odstartovala kampaň v roce 1987. Tehdy ještě bezejmenný tok měl dostat název a ten musely schválit úřady. To se podařilo o rok později a návrh na zápis do knihy rekordů byl podán v roce 1989, kdy byl také rekord uznán.

Až do té doby byla jako nejkratší řeka světa titulována řeka s názvem D. Ta protéká americkým Oregonem a spojuje jezero Devils Lake a Tichý oceán. Určení její délky je problematické vzhledem k faktu, že není přítokem jiné řeky a přesnou délku jejího toku určuje pobřeží s velkým rozdílem při přílivu a odlivu.

Související:  Dánská nejvyšší hora leží u kravína a výstup na ni zvládne i malé dítě

Při největším přílivu je délka jejího toku pouhých 36 metrů, a proto je mnohými stále považována za nejkratší řeku světa. O tom svědčí i cedule u mostu, který přes řeku vede. Na ní stojí: „Řeka D – nejkratší řeka světa. Odpůrci řeky D, ale zpochybňují, že jde o řeku a upozorňují na možnost, že koryto může být jen přirozený odtok jezera. Než řeka dostala své krátké jméno, místní ji i odtokem nazývali.


Jenže s podobnými problémy se potýkali i příznivci řeky Roe. Tu odpůrci zase označovali jako odvodňovací příkop, či výmysl nesmyslného školního projektu a podobně.

Spor mezi tím, která řeka je kratší a zda jde vůbec o řeky, nakonec vyřešili autoři Guinnessovy knihy rekordů šalamounsky a od roku 2006 kategorii „nejkratší“ řeka světa neuvádějí.

Galerie:

Zdroje: oregonstateparks.org, atlasobscura.com


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts