Nebezpečná pláž
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Plánujete-li klidnou dovolenou u moře, těmto plážím se raději vyhněte. Naopak, láká-li vás adrenalin a rádi objevujete zvláštní místa, pak vám možná náš článek přijde vhod. Pokud se řadíte k první skupině, máme pro vás dobrou zprávu, žádná z nejnebezpečnějších pláží se nenachází v Evropě. Jestli se ale vidíte ve druhé skupině, tak můžeme jen konstatovat, že vás cesta za adrenalinem bude něco stát. A ještě pozor, koupání na níže uvedených místech je na vlastní nebezpečí a nebo zcela zakázané.


New Smyrna Beach, Florida, USA

Florida se těší oblibě nejen mezi samotnými Američany, ale i turisty z celého světa. Teplé počasí na tomto poloostrově trvá oproti zbytku země skoro celý rok a lidé sem vyrážejí na svátky či na prázdniny. Pokud však nechcete, aby vám dovolenou na Floridě zkazilo počasí, hlídejte si obzvláště v období od června do října předpověď. Tropickou idylku může dost dobře pokazit hurikán. A pak je zde ještě jedna nepříjemnost – žraloci. Ne, že by byli lidé jejich každodenním chlebem, ale pláž u města New Smyrna Beach je útoky těchto predátorů proslulá. Od roku 2010 zde došlo k minimálně 32 útokům na člověka. V kombinaci se 120 hurikány, které pláží od roku 1851 prošly, se jedná o celkem „rušné“ místo.

New Smyrna Beach
Podle statistik je New Smyrna Beach nejnebezpečnější pláží na Floridě. Foto: Ajr24g, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Navzdory všem těmto negativním faktům, které z New Smyrna Beach dělají nejnebezpečnější pláž ve Spojených státech, se jedná o hezké místo. Pobřeží lemuje promenáda plná oblíbených restaurací. Vyráží sem hlavně surfaři, kterých zde mimochodem od roku 2010 také minimálně deset zemřelo, ale i běžní turisté, jež si třeba jen tak zarelaxují na pláži.

Hanakapiai, Havaj, USA

Na první pohled je Hanakapaiai dokonalou pláží v tropickém ráji havajského ostrova Kauai. Opalovat se na ní bez problémů můžete, ale koupání v oceánu bychom nedoporučovali my ani místní průvodci. Prvním nebezpečím jsou obrovské vlny, jež dokáží plavce nemilosrdně katapultovat na pobřeží. Větší nebezpečí ale představují zpětné proudy, které mohou člověka rychle odnést daleko od pevniny. Jde o silný úzký proud vody směřující na otevřené moře.


Hanakapiai
Hanakapiai je nádherným místem, ale jen na pohled. Do vody raději nevstupujte. Foto: Brian, CC BY-NC-SA 2.0, Flickr

V minulém desetiletí zde díky kombinaci těchto dvou faktorů zemřelo 83 plavců, a tak je nově pláž opatřena varovnými cedulemi, které od koupání odrazují.

Pláž Zipolite, Mexiko

Zipolite je celkem oblíbená nudistická pláž v jižním Mexiku. Zhruba kilometrový pás písku při pobřeží Tichého oceánu je ale známý spíše pro četnost zpětných proudů, které dokáží odnést plavce daleko na širé moře. Riziko utonutí je zde tak velké, že nudisté většinou postávají na mělčině v blízkosti pláže a moc se do vody nehrnou. Nemusel by je totiž už nikdo spatřit.

Zipolite
Pohoda na Zipolite. Ale jen mimo vodu. Foto: Unsplash

Gansbaai, Jihoafrická republika

Gansbaai se nachází nedaleko Kapského města. Nebýt zde hojně se vyskytujícího žraloka bílého, kterému se dříve říkalo žralok lidožravý, asi by jej znal jen málokdo. Dnes je ale Gansbaai nazýváno hlavním žraločím městem. Důvodem je v blízkosti žijící rozsáhlá kolonie tuleňů, která čítá často až 60 tisíc jedinců, což pro žraloka bílého znamená skvělou možnost nasytit se. Predátor si ale při lovu může tuleně snadno splést s člověkem, a proto je koupání v místních vodách extrémně nebezpečné.

Gansbaai
Gansbaai je hlavním městem lidožravých žraloků. Foto: Unsplash

Navzdory smrtelnému riziku sem turisté i tak míří, a to dokonce i do vody. Agentury je do Gansbaai lákají na adrenalinové potápění v klecích, a tak nadšenci mohou vidět hrozivé mořské predátory na vlastní oči z bezprostřední blízkosti.

Cape Tribulation, Austrálie

Naši přehlídku nejnebezpečnějších pláží zakončíme na severovýchodě Austrálie. Na Cape Tribulation panuje léto po celý rok. Místní krásná bílá pláž, která odděluje oceán od deštného pralesa, přesto zeje prázdnotou. Důvodem jsou predátoři, kteří na svoji kořist čekají z obou stran. V lese číhají různé šelmy, v oceánu jsou to mořští krokodýli. K tomu je potřeba ještě zmínit nevyzpytatelné mořské proudy.

Cape Tribulation
Tady raději nechoďte sami do vody ani do džungle. Foto: Unsplash

Přesto sem turisté míří. Nedaleko pláže se dá ubytovat v penzionu a nebo dokonce i kempovat. Cílem zvědavců je nejstarší deštný prales na světě. Prohlídky probíhají bezpečně z terénních vozů a ti odvážnější se mohou vydat pozorovat želvy či žraloky přímo z paluby motorového člunu.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *