Goynuk Kanyon
Foto: Pixabay

Turecko je stále oblíbeným cílem českých turistů. Většina z nich míří v létě na Tureckou riviéru, jejíž centrem je město Antalya. Pokud svou dovolenou nechcete strávit pouze na pláži poblíž hotelu, máme pro vás tip, jak zažít zajímavé dobrodružství, a přesto se příliš nevzdálit od slunného pobřeží.


Tím místem je kaňon Göynük, ležící asi 4 kilometry od stejnojmenné vesnice v národním parku Beydağları. Jeho vzdálenost od Antalye je pouhých 30 kilometrů a od oblíbeného letoviska Kemer leží co by kamenem dohodil. Výhodou je, že se do blízkosti parku dostanete autem, ať už třeba vozem z půjčovny nebo taxíkem. Pokud chcete zvolit jinou dopravu, bez problémů seženete ve většině turistických resortů organizovaný výlet přímo do místa určení. Na vlastní pěst můžete vyrazit autobusem, který jezdí během turistické sezóny z Göynüku v hodinových intervalech. Pokud se vydáte z vesnice Göynük pěšky, do kaňonu dorazíte pohodovou chůzí přibližně za 45 minut.

Ale teď už k samotnému kaňonu. Jeho délka přesahuje 4 kilometry a vně soutěsky se nachází krásné vodopády, jezera, hory, louky, lesíky a další nádherné přírodní scenérie. Turistické stezky byly otevřeny v roce 2009 a díky nim si můžete užít bezpečnou procházku, během které zcela jistě zapomenete na nedaleké horké pláže a azurové moře. Specialitou je přechod přes visutý most.

Související:  Marmarské moře odděluje Evropu a Asii. Jeho český název nejspíš vznikl nedopatřením

Většina turistů sem míří za lehkým adrenalinem. Půjčte si vybavení, připravte se na studenější vodu a vrhněte se s průvodci přímo do dravých vod soutěsky. Vyzkoušejte si kaňoning. Zaplavete si, budete se brodit dravou vodou, vstoupíte do jeskyní a stanete na vrcholu vodopádu. Všechny skály i kameny jsou od vody krásně zaoblené a nemusíte mít strach, že se někde poškrábete. Tohle dobrodružství opravdu stojí za to, ale na druhou stranu, není pro každého. Pokud jste sportovně založeni, hurá do toho. Ostatní si užijí krásné přírody a poznají i jinou tvář Turecké riviéry.


Vstup do kaňonu je zpoplatněn částkou 5 eur na osobu. Na kaňoning si musíte půjčit bezpečnostní vybavení za 30 euro. Na místě můžete zůstat do 19 hodin, kdy se park zavírá. Poté se ještě stihnete vykoupat ve večerním teplém moři, pokud tedy na to budete mít ještě sílu.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts