Eta Carinae
Foto: NASA

Ve druhé polovině 19. století, když námořníci v jižních mořích objevovali poslední neznámá místa naší planety, používali k navigaci druhou nejjasnější hvězdu na obloze pojmenovanou Eta Carinae. Jen stěží by je napadlo, že o sto let později bude tato jasná hvězda sotva vidět a lidstvo samo stane na počátku kosmického věku.


Eta Carinae leží 7 500 světelných let od Sluneční soustavy a za svoji krátkou pozemskou slávu, během které se její jasnost zvýšila, pravděpodobně „vděčí“ monstróznímu vesmírnému setkání tří hvězd. Tuto událost vědci nazvali „Velká erupce“.

Událost, která byla viditelná v 19. století, se ale ve skutečnosti odehrála před pětasedmdesáti stoletími, jak ukazuje video připravené k letošnímu Dni nezávislosti. Vědci z NASA rekonstruovali kolizi na základě dat z Hubbleova teleskopu, který poskytl cenné informace o pravděpodobném průběhu události.

Související:  Ultima Thule: Nejvzdálenější objekt, který byl kdy zkoumán, vydává svá první tajemství

Tři hvězdy, které rozpoutaly gigantický vesmírný ohňostroj, jsou na videu označeny A, B a C. Nejprve objekt B doslova vysál hvězdu A a poté se střetl se třetí hvězdou. Oslabená první hvězda byla vymrštěna do vesmíru. Kolize dvou těles vytvořila jednu obrovskou hvězdu a dvě gigantická mračna, jež vyvrhla hvězdný prach do prostoru. Následky události jsou dodnes Hubblem pozorovatelné a vědcům přinášejí cenná data o fungování stále málo probádaného vesmíru. Snímek hvězdy v ultrafialové oblasti spektra je nejnovějším příspěvkem tohoto vesmírného teleskopu, přičemž modrá oblaka hořčíku se nalézají i tam, kde to vědci nepředpokládali.


Obrovská hvězda se nyní nachází v centru mračna. Je na sklonku svého života a s největší pravděpodobností brzy vybuchne. Ve svém okolí způsobí nemalé škody, a tak můžeme být rádi, že nejde o některého z našich hvězdných sousedů.

Zdroje: NASA, ESA, N. Smith (University of Arizona) and J. Morse (BoldlyGo Institute)


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts