pláž
Pláž ztroskotanců. Foto: Pixabay

Toužíte po netradiční dovolené, ale nechcete se vzdát moře a vln? Máme pro vás tip na několik světových pláží, které vám vyrazí dech a přitom jsou volně dostupné. V několika případech vám však vlastní nohy nebudou stačit. Vypravte se s námi do daleké Austrálie nebo Mexika, ale i na pláže v v oblíbených destinacích v Evropě.


Playa del Amor, Mexiko

Unikát mezi světovými plážemi. Pláž Playa del Amor je opravdu světovou raritou. Pravděpodobně ale nevznikla přirozenou cestou. Naleznete ji na neobydleném souostroví Marieta nedaleko mexického východního pobřeží, které bylo častým cílem armádních testů. Díru, která je dnes pláží, vytvořil pravděpodobně výbuch a průrvou ve skálách do něho vnikla mořská voda. Souostroví je dnes přírodním parkem, a pokud toužíte po koupání jako ze sna, víte kam vyrazit.

playa del amor
Za zajímavým úkazem stojí nejspíše výbuch. Foto: Luis Carlos Soria, Wikimedia

Whitehaven Beach, Austrálie

Tahle úžasná pláž leží v australském Queenslandu na ostrově Whitsunday. Ten je největší z celého souostroví Whitsundays a jeho pláže patří k nejčistším na světě. Pláž Whitehaven je dlouhá sedm kilometrů a může se pochlubit bílým křemenným pískem, který společně s vlnobitím vytváří neuvěřitelnou pobřežní scenérii. V severní části pláže se nachází úchvatná zátoka, u které je rozhledna. Odtud můžete pozorovat jak vlny ženou písek k pobřeží a zpátky. Při pobřeží se vytvářejí písečné duny a laguny a pláž tak nikdy není stejná.

Whitheave Beach
Pláž Whitehaven Beach není nikdy stejná. Foto: Pixabay

Jeskyně Benagil, Portugalsko

Další neuvěřitelná pláž, jeskyně Algar de Benagil, je Čechům dostupnější. Nachází se v Portugalsku a jde opravdu o dílo přírody. Vápencové pobřeží je neustále lynčováno mořskými proudy, které do skály pomalu vytesávají velkolepé útvary. Jeskyně Benagil vznikala statisíce let a vstup do ní je možný pouze z moře jedním ze dvou otvorů. Půjčte si loďku a vyrazte za nezapomenutelným dobrodružstvím. Jen pozor, v turistické sezóně je pláž často zaplněna turisty.


Benagil
Takto klidně to v jeskyni vypadá mimo letní sezónu. Foto: Pixabay

Navagio Beach (Pláž ztroskotanců), Řecko

Nádherný přírodní úkaz, který se nachází v Evropě, leží na řeckém ostrově Zakynthos. Písčito-oblázková pláž leží v zálivu, kde asi před 40 lety ztroskotala nejspíše pašerácká loď. Odtud pochází její název. Vrak na pobřeží stále spočívá, a tak atrakcí není jen samotná pláž, ale i chátrající loď. Na pláž se dostanete pouze po moři, ale máte-li odvahu a nějaké zkušenosti, můžete asi z dvousetmetrového útesu seskočit padákem (takzvaný rope jumping). Zakynthos je také místem, kde si páry z celého světa říkají své „ano“ a pláž Navagio je častým tématem na svatebních fotografiích.

Pláž Navagio
Na pláži už asi 40 let spočívá vrak lodi. Foto: Pixabay

Prasonisi, Řecko

A ještě jednou do Řecka. Tentokrát na nejjižnější část ostrova Rhodos, kde se na úžině u stejnojmenného mysu nalézá pláž, někdy nazývaná „polibek dvou moří“. Východní část patří moři Středozemnímu, západní Egejskému. Při přílivu se ale obě moře spojí a vytvoří tak mělkou lagunu. Tento úchvatný přírodní úkaz láká téměř každého návštěvníka Rhodosu a díky tomu, že je západní část ostrova větrnější, přitahuje i windsurfaře. Pokud míříte na Rhodos, určitě sem vyrazte. K pláži se pohodlně dostanete autem.

prasonisi
Místo se někdy nazývá „polibek dvou moří“. Foto: Svetobezik

Pyla-sur-Mer, Francie

Závěr patří Francii. Pokud navštívíte tuto pláž, budete si připadat jako v Africe. Přitom toto neuvěřitelné místo leží v ústí zátoky v Biskajském zálivu, tedy při pobřeží Atlantiku. Nečekejte tedy vyhřáté moře jako na riviéře a možná právě proto je pláž turisty vcelku opomíjena. Navštívíte-li však toto místo, vyrazí vám doslova dech.

Pyla-sur-Mer
Skoro jak na Sahaře. Toto je ale Francie. Foto: Springmann, Wikimedia


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts