Villefranche-sur-mer
Pláž Plage des Marinières. Foto: Pixabay

Francouzská riviéra, které se také někdy říká Azurové pobřeží, patří společně s Paříží k nejvyhledávanějším místům ve Francii. Pláže Středozemního moře se na severním pobřeží rozpínají pod vrcholky mohutných Alp a směrem k jihu dostávají typický jihoevropský ráz. Riviéra je synonymem luxusu, a proto dovolená v těchto místech nepatří zrovna k nejlevnějším. V přístavech kotví jachty, silnice kolem pobřeží brázdí sportovní a luxusní vozy a mnoho pláží je soukromých.


Přesto se najdou místa, kde lze za rozumnou cenu sehnat ubytování a koupání si užít na veřejné pláži, která je jak z pohádky. Jedním takovým místem je asi pětitisícové městečko Villefranche-sur-Mer v Provence. To se nachází mezi Nice a Monakem. Vstoupíte-li na jednu ze dvou veřejných pláží, budou se vám za zády hrdě zvedat Alpy a před vámi se rozprostře nekonečné azurové moře, které si zamilujete.

Související:  Kdy se vydat do Provence za levandulemi?

Luxusní veřejné pláže mezi Nice a Monakem

Větší veřejná pláž se jmenuje Plage des Marinières, nachází se severně od hlavní promenády a je rafinovaně oddělena od silnice a zbytku města železniční tratí. Místa na ní je dostatek i v hlavní letní sezóně. Od moře si můžete odskočit na zmrzlinu nebo na občerstvení na blízkou promenádu, ale luxusně jemný žlutý písek vás nebude chtít od vody pustit ani na vteřinu. Pokud přeci jen vyrazíte na jídlo, určitě ochutnejte místní speciality, které jsou (jak jinak) zaměřeny na dary moře.

Upřednostňujete-li větší soukromí, pak vás uchvátí menší pláž Plage de la Darse, která leží na jihu města u přístavu. Ta turisty tolik nepřitahuje, jednak kvůli její vzdálenosti od centra města, a také kvůli povrchu, který tvoří drobné oblázky. U této pláže uvidíte neskutečné množství jachet a člunů, od těch běžných po plující luxusní vily. Loď si také můžete sami půjčit. Výběr v přístavu je široký. Nabídka začíná na obyčejných loďkách, kde si pádlováním posílíte svaly a končí u pronájmu jachty.


Poznávání Villefranche-sur-Mer a okolí

Samotné Villefranche-sur-Mer stojí za prozkoumání. Zástavba je na západní straně prakticky propojena s Nice, ale jakýmsi dělícím bodem mezi oběma městy je pevnost Mont Alban na stejnojmenném kopci. Jedná se o vojenské opevnění vybudované mezi lety 1557 a 1560. Cílem pevnosti bylo střežit vody zálivu Villefranche. Dnes slouží jako turistická atrakce, protože je odsud dokonalá vyhlídka do okolí. Uvidíte Azurové pobřeží i část Nice.

Ve Villefranche-sur-Mer je řada muzeí, která se věnují historii a místopisu. V historickém jádru je mnoho budov s bohatou historií. Příkladem je skvostný barokní kostel sv. Michaela s nejstaršími varhany v okrese Nice nebo kaple sv. Petra ze 16. století. Ta se pomalu celé 19. století používala jako skladiště rybářského náčiní a až ve druhé polovině minulého století byla obnovena. Dnes slouží částečně jako galerie malíře Jeana Cocteaua, který kapli vyzdobil nástěnnými malbami zachycujícími život rybářů.

Unikátní památkou je samotný přístav. Jeho historie sahá do 17. století a v roce 1991 byl společně s okolními budovami zahrnut do francouzského registru historických památek.

Související:  Cesta za dobrodružstvím do francouzského přístavu Marseille

Bude-li vám Villefranche-sur-Mer málo, určitě vyrazte do Nice, které je co by kamenem dohodil. Toto město bylo dříve přezdíváno „Chicago Středozemí“. Má krásný středomořský ráz a přesto je plné kontrastů. Nejvyhledávanějším turistickým cílem je samozřejmě pobřeží, které lemuje rušná osmikilometrová promenáda. Za návštěvu rovněž stojí velké náměstí Massena. Narazíte-li na tržnice, určitě nakoukněte jaké místní speciality u stánků nabízejí. Jen pozor na kapsáře. Lákájí-li vás hazardní hry, pak určitě zavítejte do blízkého Monaka.

Ubytování na Francouzské riviéře a letenka

Jak jsme psali výše, ubytování na Francouzské riviéře není zrovna nejlevnější. Pokud ale nevyhledáváte hotel při pobřeží, můžete narazit na penziony, apartmány nebo tříhvězdičkové hotely s přijatelnou cenou startující na 15 tisících korunách za týden za pokoj. Většina ubytování však začíná na částce 20 tisíc na týden.

Co ale zaplatíte víc za ubytování, můžete ušetřit na letence. Zpáteční přímá letenka z Prahy do Nice vyjde na zhruba 4 tisíce korun a let zabere pouhé dvě hodiny.

Galerie:

 Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts