dívka v levandulích
Foto: Pixabay

Provence je francouzský region s hlavním městem Marseille, který láká turisty v různých ročních obdobích rozličnými barvami. V dubnu je sněhově bílá zásluhou kvetoucích třešní, v květnu rudě červená díky vlčím mákům a během léta žloutne po rozvinutí slunečnic. Nejlákavější však Provence zůstává v období přelomu června a července, kdy se zahalí do modrofialové barvy zásluhou kvetoucích levandulí. Samotné období květu levandule je od začátku června do sklonku srpna.


O blahodárných účincích levandule existovalo povědomí již v antice

Levandule je výjimečná rostlina, která nejen nádherně voní, ale má i celou řadu dalších vlastností. Již staří Římané ji v časech antiky používali jako zaručený prostředek, který je zbaví chrapotu a kašle. Přidávali ji i do vody při koupeli, aby je přestala bolet hlava a svaly. Ve středověku lidé věřili, že funguje jako afrodiziakum.

Od kožených rukavic k parfémům

Zajímavá je historka o tom, jakým způsobem se z levandule stalo modré zlato právě v oblasti Provence. Traduje se, že když si Kateřina Medicejská nechala ve městě Grasse udělat kožené rukavice, místní rukavičkář Galimard je navoněl esencí z levandule, aby jí nezapáchaly. Ta se posléze užívala roky a poté, kdy drahé kožené rukavice nahradila levnější kůže umělá, se levandule začala využívat při výrobě parfémů.

Dnes si většina návštěvníků Provence veze domů jako suvenýr malý pytlíček levandule, který nejen provoní byt, ale zároveň působí i jako spolehlivý prostředek proti tomu, aby se ve skříni zalíbilo molům.


Související:  Francouzi by měli pít méně vína, varují zdravotníci

Levandulové stezky nadchnou každého milovníka přírody

Turisty již léta do Provence táhnou Levandulové stezky (Routes de la Lavande), kde je možné si nejen užívat pohled na půvabnou provensálskou krajinou, ale i navštívit destilerie, v nichž jsou ze sklizených levandulí extrahovány cenné levandulové oleje. V okolí levandulových polí je navíc slyšet bzukot nepřeberného množství včel, které produkují skvělý levandulový med. Ten má takřka bílou barvu a rozhodně stojí za ochutnání.

V Montélimaru jsou pořádány vyhlášené červencové levandulové slavnosti, kdy městem prochází květinový průvod. Lidé v jejich průběhu mohou navštívit tržiště s levandulovými výrobky a pochutnat si na pravé provensálské kuchyni. Podobné slavnosti se pořádají i ve městečku Sault, kde se kupříkladu koná mistrovství Francie v ruční sklizni levandule.

Levandule dává provensálské kuchyni jedinečné aroma

Provensálská kuchyně se bez levandule, která je příbuznou tymiánu, šalvěje a rozmarýnu, neobejde. Fialová levandule dává jedinečnou příchuť a vůni zmrzlinám, pudingům, bonbonům i koláčům. Je však třeba si hlídat, aby aroma levandule nepůsobilo až příliš intenzivně, výsledný pokrm by vám pak mohl připomínat například mýdlo.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts