sanitka
Ilustrační foto. Zdroj: Wille Öhgren / Wikimedia

Ve Švédsku je každoročně hlášeno 1 500 sebevražd a až 15 000 pokusů o ni. S cílem řešit tento problém, který tuto severskou zemi sužuje již dlouhá léta, přišli stockholmští záchranáři a zavedli psychiatrickou mobilní ambulanci zaměřenou pouze na duševní zdraví. Jde o první službu svého druhu na světě.


Psychiatrická ambulance (zkráceně PAM) je v podstatě automobil, se kterým speciálně proškolení záchranáři vyrážejí do terénu. Vůz je z exteriéru v podstatě k nerozeznání od běžné sanitky. Uvnitř je ale zařízen zcela jinak. V prostoru pro pasažéry jsou pohodlná sedadla a příjemné světlo. O pacienty, kterých se jen ve Stockholmu najde kolem 130 měsíčně, jsou připraveni se postarat dvě sestry a jeden zdravotník. Z převážné části se jedná o případy, kdy hrozí sebevražda pacienta.

„Pomáháme lidem, kteří chtějí spáchat sebevraždu nebo lidem trpícím těžkou duševní nemocí.“ říká o svém zaměstnání Anki Björnsdotterová, jedna z ambulantních sester. „Dříve tyto případy řešila policie. Jejich přítomnost však v mnoha případech mohla u pacientů vyvolávat pocit, jako by udělali něco špatného. Duševní nemoc ale není trestný čin„, dodává sestra.

Během prvního roku provozu psychiatrické ambulance bylo o její služby požádáno 1 578krát, z toho ke skutečným výjezdům došlo v 1 254 případech. To je průměrně 4,3 žádostí na den a 3,4 výjezdů denně. Celkem bylo navštíveno 1 036 osob všech věkových kategorií, z toho v 96 případech se jednalo o opakovanou návštěvu jedné osoby.


V současné době je Stockholm jediným švédským městem, které přijalo nějaká opatření ke snížení počtu sebevražd. Stejnou službu ale chtějí zavésti i v jiných regionech. V Göteborgu je zajištěn rychlý převoz osobním vozem speciálně vyškolených sester, aby byly co nejdříve na místě krizové situace.

Zdroj: facmedicine.com


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts