santorini
Oia. Foto: Pixabay

Chcete si užít luxusní dovolenou, kde vás každý pohled do okolí zahřeje u srdce? Nevíte, kam na svatební cestu? Pak je pro vás právě řecký ostrov Santorini ta správná destinace. Pokud jste ochotní si trochu připlatit především za ubytování, věřte, že nebudete litovat. Domky s bílými fasádami a modrými okenicemi v pozadí s azurovým mořem jsou pro tuto perlu Středomoří typické. Santorini žije převážně z turistického ruchu a návštěvníky přitahuje svou mimořádnou krajinou s romantickým nádechem.


Zajímavý původ ostrova

Santorini, známý také jako Thera, je ostrov v Egejském moři a je součástí souostroví Kyklady. Ostrov má vulkanický původ a za svůj vznik vděčí velké sopečné explozi, která rozdělila původně jediný ostrov na mnoho menších. Je to místo, které připomíná zatopený sopečný kráter, který lemují menší ostrůvky. Na některých plážích tak můžete vidět jemný černý sopečný písek. A jaká místa k vidění a koupání jsou zde nejpřitažlivější?

Jaká místa na Santorini navštívit

Určitě si nenechte ujít návštěvu hlavního města Fira na západě ostrova, které je vybudováno na útesu nad lagunou. Okouzlí vás pravou řeckou atmosférou díky svým klikatým uličkám, terasám a čistě obílenými domky vestavěnými přímo do skal. Najdete zde mnoho menších hotelů, kaváren, apartmánů a obchůdků se suvenýry. Co se týče historie a kultury, stojí ve městě dva krásné kostely a muzeum s minojskými artefakty.

Dalším půvabným místem je vesnička Oia na severozápadním cípu ostrova. Toto místo je názornou ukázkou kykladských staveb, kdy jsou bílé domky s modrými střechami vytesány terasovitě do skal. Mnoho z nich je přeměněno na hotely s nekonečnými bazény s výhledem na mořskou kalderu. Na náměstí můžete obdivovat kostel Panagie Platsani či námořnické muzeum. Populární jsou tu výhledy na západ slunce, které jsou často námětem fotografií pro katalogy cestovních kanceláří.


Jestliže chcete na Santorini prožít nevšední zážitek, zúčastněte se plavby přes sopečnou kalderu. Zvolte trasu, během níž lze také navštívit ostrůvek Thirasia, jehož obyvatelé žijí tradičním způsobem a nenajdete tu žádné hotelové komplexy.

Související:  Marmarské moře odděluje Evropu a Asii. Jeho český název nejspíš vznikl nedopatřením

Kde si užít koupání

Jedna z nejkrásnějších pláží ostrova Santorini se nazývá Perissa a leží na jihovýchodním pobřeží. Po pláži se projdete po již zmíněném černém písku a moře je zde tmavě modré. Najdete tu veškeré vybavení, od lehátek se slunečníky a dětská hřiště, až po sportovní vodní vybavení. Samozřejmostí jsou restaurace a taverny nabízející i noční zábavu.

White Beach je další z krásných pláží a rozprostírá se na jižním pobřeží ostrova Santorini. Své jméno získala podle zářivě bílých skal, jež jsou na ostrově vzácností. V azurově modrém moři můžete šnorchlovat či se potápět v podmořských jeskyních. Pláž jinak není vybavená, protože cesta sem je náročná, doporučujeme spíše připlout na lodi.

Nedaleko se nachází další známá pláž, Red Beach. Skály okolo jsou červeně zbarvené a poskytují ochranu proti větru. Toto místo je turisty vyhledávané více než předchozí.

Na ostrově najdete mnoho dalších pláží, které stojí za zmínku. Jedná se například o pláž Mesa Pigadia, Kambia, Akrotiri, Vlychada, Monolithos a další.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts