istanbul
Istanbul. Foto: Pixabay

Marmarské moře je jedno z nejmenších moří na světě. Strategicky významná plocha leží tak trochu ve stínu úžin Bospor a Dardanely, které oddělují Evropu od Asie, ale hlavně jsou důležitými dopravními tepnami, jež otevírají bránu Černému a Azovskému moři.


Samotné Marmarské moře má plochu pouhých 11 140 km², ale díky své poloze se stalo strategicky významným místem pro obchod i politiku. Jeho vody sice omílají jeden stát, a to Turecko včetně Istanbulu, avšak dva kontinenty. Pokud ale budeme pátrat po významu původu jeho názvu, ocitneme se ve slepé uličce. Musíme se vydat do daleké minulosti, konkrétně do starověkého Řecka, jež v Antice zahrnovalo i značnou část Malé Asie a tudíž obklopovalo i Marmarské moře.

Mramor byl už v té době sice velmi drahým stavebním materiálem, ale velmi oblíbeným zejména pro sochařskou výzdobu. Tento drahý kámen se po vodě také vyvážel do zbytku tehdy známého světa. Jeho pozemní přeprava byla velmi složitá, po moři to šlo o mnoho lépe a jelikož bylo Řecko vždy námořní velmocí, bylo příznačné nazvat po této krásné surovině moře, a to ne jen tak ledajaké. Vody Marmarského moře obklopují dva ostrovy, z nichž jeden byl na mramor opravdu bohatý. V antice surovinu nazývali marmar a podle ní byl pojmenován ostrov i malé moře.

Když se v době národního obrození tvořily atlasy a encyklopedie, autoři zřejmě vycházeli z anglického názvu Sea of Marmara a jednoduše vznikl název Marmarské moře. Skutečnost, že jde o moře mramorové, byla přehlédnuta. Sice již historický přehmat nelze změnit, na druhou stranu jej však lze bez servítek autorům odpustit.


Galerie:

 Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts