Izola
Izola. Foto: Pixabay

Nedaleká země Slovinsko zatím není hojně navštěvovaným turistickým cílem, pomalu však začíná být objevována lidmi, kteří se chtějí vyhnout plným plážím a zároveň nechtějí cestovat daleko. Tento stát je znám mnoha českým turistům především z okénka auta při cestě do Chorvatska. Byla by však chyba se tu někdy nezastavit.


Slovinsko omývá na necelých 50 kilometrech Jaderské moře, překvapí vás tak dlouhými plážemi a krásnými zátokami. Zde na vás dýchne středomořské klima, a pokud vás přestane bavit pobyt u moře, můžete se vydat objevovat zdejší krásnou přírodu do vysokých hor či život slovinských obyvatel v malebných vesničkách.

Slovinské pobřeží

Slovinské pobřeží je krátké a převážně skalnaté. To mu však dodává na ještě větší atraktivitě. Pláže jsou z velké většiny tvořeny kamínky a oblázky. Díky početným zátokám a cípům zde objevíte opravdu kouzelná místa, jako stvořená pro opalování a hrátky v moři. Najdete tu však i písečné pláže, například v letovisku Ankaran.

Kudy do Slovinska

Doporučujeme cestovat autem. Budete pánem svého času a můžete zastavit na kterémkoliv místě, které vás zaujme. Cesta k moři vede přes rakouské město Graz, kde se poté budete řídit ukazateli a zvolíte směr na Maribor. Na pobřeží vás dovede dálnice A1, která vede přes Lublaň, hlavní město Slovinska.


Cestovat můžete samozřejmě i vlakem. Z Prahy do Lublaně zatím není přímý spoj, nicméně pohodlně můžete přestoupit v Salzburgu nebo ve Vídni a poté ve Villachu.

Související:  Které písčité pláže v Chorvatsku stojí za návštěvu?

Jaká letoviska ve Slovinsku stojí za návštěvu

Slovinsko nabízí mnoho letovisek, kde si dovolenou opravdu užijete. Jelikož slovinské pobřeží není dlouhé, nejsou od sebe přímořská městečka daleko. Někdy dojdete do druhého letoviska i příjemnou procházkou.

Izola

Izola je menší městečko ležící v Terstském zálivu na výběžku do Jaderského moře. Ještě v 18. století zde vládli Italové, proto můžete ze všech koutů cítit atmosféru Itálie. V Simonově zátoce leží nejkrásnější pláž Slovinska. Na většině pláží se platí vstupné, zde je to však zdarma. Na Izole můžete strávit ideální dovolenou s dětmi, nacházejí se zde různé dětské vodní hrací prvky. Na své si přijdou i sportovci, kteří si mohou zapůjčit například vodní skútry.

Pokud si budete chtít odpočinout od moře, jděte se malebnými uličkami projít do centra města, kde vás obklopí historie. Určitě musíte vidět palác Besenghi degli Ughi, Kostel sv. Mauricia či muzeum Parenzana.

Piran

Toto nejpřitažlivější městečko bývá označováno jako slovinské Benátky. Už jen pohled na město vás okouzlí. Je postaveno na malém poloostrově. Dominuje mu kostel a kruhové náměstí s mramorovou dlažbou. Krom historie tu najdete mnoho restaurací s výbornými zdejšími specialitami. Na přelomu srpna a září se zde koná festival klasické hudby Tartini.

Co se týče moře, potápění je v Piranu nejkrásnější z celého slovinského pobřeží. Městská pláž je z betonu, ale dají se zde najít i jiné menší pláže. Za zmínku stojí také maják Punta na konci poloostrova.

Portorož

Portorož je přístav v blízkosti města Piran. Nacházejí se zde nejznámější slovinské přímořské lázně. Historické památky chybí, zato si určitě užijete večerní procházku po přímořské promenádě, kde je spousta taveren, barů a restaurací. Nechybí ani pláž s pozvolným vstupem do moře a mnoho s tím spojených aktivit.

Galerie:


Reklamní sdělení:

S nečekanými výdaji při cestě pomůže kreditní karta s bezúročným obdobím až 55 dní.


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts