Vrsar
Vrsar. Foto: Pixabay

Chorvatská část Istrie je oblíbeným cílem českých dovolenkářů. Pro obyvatele jihozápadní části naší republiky je tamní moře dosažitelné za pouhých 9 hodin jízdy autem, přesto Istrie stále tak trochu zůstává ve stínu Dalmácie. Malebné pobřeží tohoto poloostrova lemují ukryté pláže i turistické resorty. Částečně na vás dýchne Itálie, což pocítíte třeba v Pule. Pokud nechcete trávit celou dovolenou na pláži, přinášíme vám pět tipů na nádherná místa na Istrii, která vás okouzlí a zároveň se nenachází daleko od pobřeží.


Limský záliv

Že jsou fjordy jen ve Skandinávii a v Arktidě? Kdepak. Několik jich dokonce lemuje pobřeží Jaderského moře. Pokud vám ale bude někdo tvrdit, že Limský záliv je čistokrevným fjordem, je na omylu. Na Istrii se totiž tento úzký pruh moře skutečně označuje jako fjord, jde však pouze o podobný tvar zátoky.

Záliv vznikl sice v době ledové, stejně jako mnoho fjordů, ale tak, že během tání ledovců došlo k zatopení části krasového údolí při pobřeží. Zátoka je široká přibližně 600 metrů, táhne se 12 kilometrů do vnitrozemí a hluboká je až 30 metrů. Do moře ústí mezi městy Vrsar a Rovinj. Kromě nádherných scenérií nabízí „fjord“ i zajímavé koupání. Zejména pláž na samotném konci zálivu je skutečně magická, bohužel v letní sezóně stále plná.

Přírodní rezervace Kamenjak

Nejjižnější bod Istrie tvoří přírodní park s velmi rozmanitou faunou. Úžasné jsou zejména místní orchideje, z nichž se pět druhů nachází pouze zde. Milovníky přírodních scenérií uchvátí rozmanité pobřeží a pláže. Kamenjak je od roku 1966 chráněn, pro pěší je volně přístupný, vjezd automobilem je zpoplatněn.


Nedaleko Kamenjaku se nachází přímořské letovisko a zároveň nejjižnější město Istrie Premantura. Okolní pobřeží, takzvaná Medulinská riviéra, je velmi členité. Tvoří jej hlukové zátoky a ostrovy. V blízkém okolí můžete navštívit poloostrov Vižula s římskými ruinami nebo písčitou pláž Bijeca v Medulinu.

Rovinj

Malebné městečko, jehož historie spadá do dob Benátské republiky, je utkáno historií. Mísí se zde italské a balkánské vlivy. Městu dominuje nádherný kostel sv. Eufemie s dokonalou vyhlídkou na Rovinj a pobřeží. Stavba pochází z benátské doby, ještě starší je však Balbiho oblouk, dávná městská brána nebo vůbec nejstarší dochovaná stavba, ománská kaple sv. Trojice.

Rovinj má oficiálně něco přes 14 000 obyvatel. V letní sezóně se jejich počet minimálně zdvojnásobuje a připočteme-li turisty přijíždějící z okolních destinací, je zde celkem rušno. Pojedete-li autem, připravte si pevné nervy, protože najít volné parkovací místo chce trochu trpělivosti. Za tu námahu to ale stojí.

Pula

Největší město Istrie je skutečnou historickou perlou, jež byla založena ještě před naším letopočtem. Turisté sem míří především za koloseem. Tento amfiteátr nemá daleko od toho římského a patří k nejzachovalejším stavbám svého druhu na světě. V minulosti pojal až 20 000 diváků a odehrávaly se zde gladiátorské zápasy, turnaje i trhy. Dnes stále slouží kultuře.

V Pule také nesmíte minout vůbec nejstarší dochovanou stavbu na území celého Chorvatska. Tou je Augustův chrám, který v současnosti slouží jako malé muzeum. Další stavbou z doby před Kristem je Sergiův vítězný oblouk. Podmořský svět pak můžete obdivovat v místním akváriu, kde chovají i žraloky.

Jeskyně Baredine

Nádherný komplex krasových jeskyní se nachází poblíž města Poreč. Pro turisty je připravena čtyřicetiminutová prohlídka, během níž sestoupí do hloubky okolo 130 metrů. Spatřit lze podzemní jezero a několik krápníkových síní. Na konci exkurze je k vidění i macarát jeskynní, obojživelník žijící pouze v jeskynních Dinárského krasu.

Komentované prohlídky bohužel nejsou v češtině. Pokud zrovna neoplýváte jazykovými dovednostmi, nevadí. Exkurze je tak famózní, že slova nejsou třeba.


Reklamní sdělení:

Auto do Chorvatska výhodněPřidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *