pivo na kole
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

V Česku platí pro řidiče nulová tolerance alkoholu, a to i pro cyklisty. Usednutím na kolo se cyklista automaticky stává účastníkem silničního provozu, navíc daleko zranitelnějším než řidiči osobních či nákladních vozidel. Přesto se od jara do podzimu plní zahrádky restaurací cyklisty, kteří se během výletu zlatavým mokem rádi osvěží. Cyklista pod vlivem alkoholu sice o řidičské oprávnění nepřijde, ale hrozí mu tučná pokuta.


I jedno pivo může vyjít draho

Pokuty za jízdu na kole pod vlivem alkoholu jsou poměrně vysoké. Jak upozorňují policisté, pokud cyklista nadýchá do jedné promile, pokuta může dosáhnout až 25 tisíc korun, je-li to více, pak hrozí až 50 tisíc korun. Dotyčný nedostane žádný bodový trest, ani mu nebude odebrán řidičský průkazu i v případě, že jej vlastní. V případě, že se hladina alkoholu v krvi pohybuje na velmi nízkých hodnotách, může policista danou osobu pouze vyzvat, aby kolo dále vedla. Toho však cyklisté často zneužívají, a jakmile je strážník v dohledu, pokračují v jízdě.

Také se nevyplatí odmítnout dechovou zkoušku. Takové jednání může hříšníky stát 15 tisíc korun, nehledě na další problémy.

Pokud si skutečně chcete během vašeho cyklovýletu dopřát pivo, měly by být přestávky po požití dostatečně dlouhé, ideální je pak mít u sebe alkotester. Každý člověk má jiné spalování, a tak se doba, kdy například vyprchá jedno malé pivo, různí.


Info: Množství alkoholu v krvi do 0,2 promile se považuje za maximální možnou fyziologickou hladinu, tudíž se nepokutuje.

Nehoda pod vlivem

Jestliže cyklista pod vlivem způsobí dopravní nehodu, nevyhne se sankcím v podstatě stejným, jako kdyby ji zavinil řidič motorového vozidla. Kromě tučné pokuty ponese další následky. Jakmile hodnota alkoholu v krvi překročí jedno promile, skutek je možné považovat za trestný čin.

Vzhledem k tomu, že cyklisté neplatí povinné ručení, může jim v krajním případě hrozit i zabavení kola na pokrytí nákladů spojených s nehodou.

Nesmlouvavé jsou i pojišťovny. Máte-li sjednané například úrazové pojištění, v případě nehody pod vlivem alkoholu se žádných peněž nedočkáte.

Cyklisté se vymlouvají (a nejen oni)

Někteří hříšníci se snaží vymlouvat, že na kole nejeli, ale pouze jej vedli. V takovém případě by se jednalo o chodce, kterému taková pokuta nehrozí. Zjišťování této skutečnosti je na policistech, kteří jsou na podobné výmluvy připraveni.

Účastníkem silničního provozu jsou i jezdci na koloběžkách, elektrokolech či zvířatech. Neznalost zákona neomlouvá a v případě alkoholu se takových účastníků týkají tresty shodné s těmi pro cyklisty.

Zdroj: Policie ČR


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *