Úchvatné pohoří Tianzi
Foto: Bill Hertha, CC BY-NC-ND 2.0, Flickr

Věděli jste o tom, že svět Pandora z filmu Avatar byl vytvořen podle skutečného místa? Pokud ne, tak vás nejspíš překvapí, že tomu tak opravdu bylo. Létající hory, jaké známe ze světa Avatara, byly inspirovány čínským pohořím Tianzi, jehož četné vrcholky se pnou až do nebes.


Jako les ze skalních pilířů

Přírodní rezervace Tianzi s rozlohou 67 km2 je jednou ze čtyř částí překrásné oblasti Wulingyuan, která byla roku 1992 zařazena na Seznam světového dědictví UNESCO. Pohoří poskytuje úchvatný výhled na skalní pilíře, které se jeden za druhým tyčí do nebe. Nejvyšší z nich měří zhruba 1600 metrů.

Tyto vrcholky vznikly z křemenného pískovce nepravidelným vzestupem zemské kůry asi před 400 miliony let. Díky následné erozi a působení živlů pak vzniklo vrstvení do různých tvarů a barev, které jsou na jednotlivých pilířích zřetelně vidět. Nakonec jedinečný vzhled pohoří Tianzi završují ještě nové, méně erodované hory, které přispívají k rozmanitosti místních horských útvarů.

Související:  Dokonale vytvarované pohoří Kondjor není sopka ani pozůstatek dopadu meteoritu. V nitru ukrývá bohatství

Pohoří nese jméno po dávném vůdci povstání

Hora je pojmenována po vůdci místní etnické skupiny z rané dynastie Ming. Jmenoval se Xiang Dakun, ale říkal si Tianzi, což v překladu znamená Syn nebes. Xiang Dakun byl nespokojený s vládou, a tak se roku 1353 vzbouřil a vydal se na horu Tianzi (která se tehdy jmenovala Qingyan). Jelikož zastupoval zájmy všech etnických skupin, místní lidé jej podporovali. Nakonec byl však mocnou přesilou poražen a zabit.


Na jeho počest pak začali místní obyvatelé říkat hoře Tianzi, aby její název navždy připomínal místo, kde statečný vůdce bojoval a také žil. Přestože se pozdější dynastie Qing snažila tohoto názvu jednou provždy zbavit, dokázal se dochovat až dodnes.

Související:  Čokoládové vrchy na Filipínách vypadají dokonale. Jejich původ je nejasný, místní pověsti však vysvětlení mají

Tianzi můžete vidět i na vlastní oči

Pokud byste chtěli toto nádherné místo spatřit na vlastní oči, nejsnadněji jej navštívíte z města Zhangjiajie, které je od Tianzi vzdálené asi 55 km. Můžete se odtud vydat k pohoří jedním z pravidelných autobusových spojů. Na samotnou horu pak lze vyjet lanovkou, nebo se na ni můžete vydat pěšky. V takovém případě je však třeba počítat s tím, že nejde o úplně snadnou cestu.

Nejlepší dobou, kdy Tianzi navštívit, je duben až květen nebo září až říjen. V jiných měsících zde bývá velké množství srážek, které by vám mohly celý zážitek pokazit. Na druhou stranu v každém ročním období skýtá Tianzi naprosto odlišnou úchvatnou atmosféru.

Galerie:Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *