norimberk

Norimberk se v poslední době stává doslova magnetem pro české turisty. Není se čemu divit, protože v tomto druhém největším městě Bavorska je skutečně co obdivovat. Navíc se nachází pouhé tři hodiny cesty autem z Prahy, takže je ideální k uskutečnění jednodenního výletu, jehož program si může každý nastavit podle svých vlastních zájmů.


Norimberk – připomínka válečných hrůz

Pro mnoho lidí bude Norimberk již navždy především bývalým důležitým sídlem nacistického hnutí. To však neznamená, že by i této stinné stránce dějin neměla být věnována pozornost. Od roku 1927 tu byla pořádána masová politická shromáždění, jichž se po nástupu Hitlera k moci po roce 1933 účastnily tisíce lidí. Právě zde došlo k přijetí nechvalně proslulých Norimberských rasových zákonů.

Norimberk se za války stal častým terčem spojeneckých náletů a po jejím skončení byli právě zde souzeni největší nacističtí zločinci. Připomenout si zrůdnost nacistické ideologie je možné při návštěvě Dokumentačního centra areálu říšských stranických sjezdů.

Oblíbené císařské sídlo

Lákadlem pro milovníky starší historie je především Císařský hrad z roku 1050, v němž měla své sídlo většina císařů Svaté říše římské. Nutností je navštívit Radniční náměstí s Krásnou fontánou ze 14. století a Kostel Panny Marie, jenž byl vybudován v pozdně gotickém stylu.

Svého prvorozeného syna Václava IV. tu nechal pokřtít císař Karel IV. Obdivovatelé jednoho z nejslavnějších malířů historie Albrechta Dürera mohou navštívit jeho dům, který je zařízen přesně takovým způsobem, jak v něm v průběhu 16. století tento umělec žil. Atrakcí je především tiskařská dílna ve druhém patře, kde se lze seznámit s výrobou deskového obrazu.

Norimberská ZOO s delfináriem pobaví i poučí

Řada cestovních kanceláří pořádá zájezdy do norimberské zoologické zahrady, která je umístěna v lesoparku, což dodává prohlídce na autenticitě. ZOO v Norimberku je vyhlášena především svým delfináriem, kde žijí nejen delfíni, ale i lachtani a kapustňáci. Davy návštěvníků si nenechají ujít jejich veřejné krmení a cvičení, která probíhají několikrát denně.

Zajímavý je také tropický pavilon, jenž podobně jako v Praze představuje uzavřený prostor s deštným pralesem. Během občerstvení v ZOO by návštěvníci neměli být překvapeni, že jim je do ceny jídla započtena i vratná kauce na nádobí, kterou pochopitelně později dostanou zpět.

K zimě patří vánoční trhy a norimberská klobása

Norimberk je častým cílem českých turistů i v zimním období, kdy sem přijíždějí na tradiční vánoční trhy, které jsou označovány za největší ve střední Evropě. Udává se, že je navštíví přes 2 miliony návštěvníků. Chuť zde podávaných norimberských klobásek je nezaměnitelná a rozhodně se vyplatí odvézt si nějaké i domů, kde se mohou stát vítaným dárkem. V norimberských restauracích jsou zpravidla servírovány grilované se zelím, křenem nebo bramborovým salátem.

Galerie:

Dům, kde žil malíř Albrecht Dürer.
Další čtení