norimberk
Foto: Pixabay

Norimberk se v poslední době stává doslova magnetem pro české turisty. Není se čemu divit, protože v tomto druhém největším městě Bavorska je skutečně co obdivovat. Navíc se nachází pouhé tři hodiny cesty autem z Prahy, takže je ideální k uskutečnění jednodenního výletu, jehož program si může každý nastavit podle svých vlastních zájmů.


Norimberk – připomínka válečných hrůz

Pro mnoho lidí bude Norimberk již navždy především bývalým důležitým sídlem nacistického hnutí. To však neznamená, že by i této stinné stránce dějin neměla být věnována pozornost. Od roku 1927 tu byla pořádána masová politická shromáždění, jichž se po nástupu Hitlera k moci po roce 1933 účastnily tisíce lidí. Právě zde došlo k přijetí nechvalně proslulých Norimberských rasových zákonů.

Norimberk se za války stal častým terčem spojeneckých náletů a po jejím skončení byli právě zde souzeni největší nacističtí zločinci. Připomenout si zrůdnost nacistické ideologie je možné při návštěvě Dokumentačního centra areálu říšských stranických sjezdů.

Související:  Regensburg - jednodenní výlet nebo pohodový víkend v Bavorsku

Oblíbené císařské sídlo

Lákadlem pro milovníky starší historie je především Císařský hrad z roku 1050, v němž měla své sídlo většina císařů Svaté říše římské. Nutností je navštívit Radniční náměstí s Krásnou fontánou ze 14. století a Kostel Panny Marie, jenž byl vybudován v pozdně gotickém stylu.


Svého prvorozeného syna Václava IV. tu nechal pokřtít císař Karel IV. Obdivovatelé jednoho z nejslavnějších malířů historie Albrechta Dürera mohou navštívit jeho dům, který je zařízen přesně takovým způsobem, jak v něm v průběhu 16. století tento umělec žil. Atrakcí je především tiskařská dílna ve druhém patře, kde se lze seznámit s výrobou deskového obrazu.

Norimberská ZOO s delfináriem pobaví i poučí

Řada cestovních kanceláří pořádá zájezdy do norimberské zoologické zahrady, která je umístěna v lesoparku, což dodává prohlídce na autenticitě. ZOO v Norimberku je vyhlášena především svým delfináriem, kde žijí nejen delfíni, ale i lachtani a kapustňáci. Davy návštěvníků si nenechají ujít jejich veřejné krmení a cvičení, která probíhají několikrát denně.

Zajímavý je také tropický pavilon, jenž podobně jako v Praze představuje uzavřený prostor s deštným pralesem. Během občerstvení v ZOO by návštěvníci neměli být překvapeni, že jim je do ceny jídla započtena i vratná kauce na nádobí, kterou pochopitelně později dostanou zpět.

Související:  Pasov - město na soutoku tří řek a místo, které ovlivňovalo české dějiny

K zimě patří vánoční trhy a norimberská klobása

Norimberk je častým cílem českých turistů i v zimním období, kdy sem přijíždějí na tradiční vánoční trhy, které jsou označovány za největší ve střední Evropě. Udává se, že je navštíví přes 2 miliony návštěvníků. Chuť zde podávaných norimberských klobásek je nezaměnitelná a rozhodně se vyplatí odvézt si nějaké i domů, kde se mohou stát vítaným dárkem. V norimberských restauracích jsou zpravidla servírovány grilované se zelím, křenem nebo bramborovým salátem.

Galerie:Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Similar Posts