Regensburg
Foto: Svetobeznik.info

Regensburg (česky Řezno) je bavorské okresní město, které má necelých 150 tisíc obyvatel. Velikostí je srovnatelné s Plzní, a tak nejen pro blízkou polohu obou měst je západočeská metropole partnerským městem Regensburgu. Právě toto město ležící na Dunaji se pyšní svou dlouhou historií, která je znát hlavně v centru, dále příjemnými parky, trhy a celou řadou muzeí, které stojí za návštěvu.


Historie města je úzce spojena s Čechami

Centrum města a čtvrť Stadtamhof byly v roce 2006 zapsány do seznamu historického dědictví UNESCO. A není se čemu divit, protože historie města je delší než dva tisíce let. Nejprve na místě dnešního Regensburgu sídlili Keltové. Vytvořili zde sídlo Radasbona, později přejmenované na Ratisbona. Roku 70 po Kristu se u Dunaje usídlili římští vojáci, kteří o století později vytvořili opevnění Castra Regina. S úpadkem Říma a příchodem germánských národů do centrální Evropy se na místě usídlili Bavoři, kteří již v 7. století přijali křesťanskou víru. Město získalo význam ve 12. a 13. století, kdy se stalo obchodním centrem a důležitým místem na trase spojující západ a střed Evropy.

regensburg
Vstup do historického centra města. Foto: Svetobeznik.info

Regensburg je historicky spjat s Čechami již od roku 845. V tomto roce přijalo v Regensburgu křesťanství asi 14 českých knížat. Od 9. století pak Čechy spadaly do správy řezenské diecéze. Z dalších historickým milníků lze připomenout regensburgskou korunovaci krále Vladislava II. v roce 1158.

Kamenný most překlenující Dunaj byl v Regensburgu postaven již v roce 1146. Později se stal vzorem pro zaniklý Juditin most v Praze, ale také pro Karlův most nebo most v Písku. Mýtné, které bylo vybíráno na Kamenném mostě slušně Regensburg živilo, protože právě díky mostu tudy vedla obchodní trasa spojující sever Alp a střed Evropy.


kamenný most regensburg
Kamenný most přes Dunaj. Foto: Svetobeznik.info

Cetrum Regensburgu – historie, klobásky a pivo na každém kroku

Městu dominuje chrám sv. Petra (neboli dóm), jehož výška činí 85,4 metrů. Není to však jediná památka, která z města dělá klenot na Dunaji. Historické jádro města čítá přes 900 staveb a pokud si odmyslíte výdobytky moderní doby, budete si připadat jako ve středověku. Centrum Regensburgu je kouzelné v období adventu, kdy je večer nádherně nasvícené a všude hrají koledy a voní svařák. Celý rok je historické jádro provoněno typickými bavorskými klobáskami, protože stánky s nimi jsou na každém kroku. U Kamenného mostu můžete navštívit nejstarší klobásárnu světa Wurstkuchl, kromě špičkových klobás zde dostanete domácí hořčici, zelí a skvělý chléb. V Regensburgu je velká koncentrace hospůdek a barů. V létě je centrum plné zahrádek se skvělým pivem.

Kromě dómu doporučujeme projít si centrum s kostely, starými domy, sochami a dochovanými římskými relikviemi, k nimž patří i brána Porta Pretoria. Zajděte také ke kostelu sv. Jana, kde se nalézá pamětní deska připomínající křest českých knížat. Ve městě je také mnoho parků, kde lze odpočívat (třeba s klobáskou a pivem) nebo sportovat.

Muzea a galerie v Regensburgu

Milovníci muzeí a galerií si v Regensburgu také přijdou na své. Určitě navštivte muzeum s chrámovým pokladem a historickou lékárnu. Kromě těchto dvou unikátů se ve městě nalézá Historické muzeum, Muzeum východního Bavorska, Dunajské lodní muzeum, Poštovní muzeum, galerie Art Forum, která mapuje historii regionu a mnoho dalších menších muzeí či expozic.

regensburg
Centrum Regensburgu. Foto: Svetobeznik.info

Nakupování a zábava v Regensburgu

V centru Regensburgu jsou obchody s módou a dalšími spotřebními věcmi snad v každé ulici. Kromě nich zde také narazíte na klasické a sezónní trhy. Mimo centrum jsou dvě větší nákupní centra a také akvapark.

Obě nákupní centra jsou v blízkosti historického jádra Regensburgu. Nesou názvy Donau-Einkaufszentrum nebo Regensburg Arcaden a u obou pohodlně zaparkujete. Můžete zde nakoupit módu, drogerii, elektroniku, léky, potraviny nebo třeba sportovní potřeby, které následně využijete v akvaparku nebo na mnohých cyklostezkách křižujících Regensburg.

Obrovský akvapark leží na okraji města ve čtvrti Westheim a najdete jej pod názvem Westbad und Saunaparadies. Součástí komplexu jsou venkovní a vnitřní bazény, sauny, tobogány, umělé vlny, dětské bazény a další atrakce, které k vodní zábavě patří.

regensburg
V uličkách historického jádra si budete připadat jako v jiné době. Foto: Svetobeznik.info

Návštěva Regensburgu bude zkrátka bavit každého. Úplně nejlepší je zkombinovat procházky historickým centrem se zábavou a gastronomií. Do města se z Česka dostanete pohodlně autem po dálnici, které jsou v Německu zatím stále zdarma, ale také autobusem nebo vlakem. Linek, které spojují Prahu a Mnichov je jak na silnici, tak na kolejích, opravdu hodně a jsou cenově dostupné. Bydlíte-li v blízkosti hranic, výlet můžete zvládnout na otočku za jeden den. Pokud to máte do Regensburgu delší cestu a nebo chcete mít na poznávání města větší klid, zůstaňte na víkend. Ubytování zde seženete celkem snadno a cena za levnější nocleh je okolo 1200 Kč.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts