sucho v Indii
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

S extrémně vysokými teplotami se v posledních dnech potýkají v Indii. V pondělí bylo v hlavním městě Dillí naměřeno 48 °C. V severozápadním státě Rádžasthán vystoupala rtuť teploměru dokonce na 50,8 °C. Lidé opouštějí stovky vesnic kvůli nedostatku vody.


Situace v Indii je opravdu vážná. Akutní nedostatek vody připravil zemědělce o téměř veškerou úrodu. Nejkritičtější stav je v okrese Marathwada. Sucha, která tento region sužují již pět let, vedla k více než 4 700 sebevraždám farmářů. Tragická situace je i ve státě Maháráštra, kde sucho ovlivňuje život až 80 % obyvatel. Město Beed je bez zdroje pitné vody a místní nemocnici zaplňují dehydratovaní lidé. Začaly se ale objevovat i případy otrav či střevních potíží z kontaminované vody. Majetnější Indové si objednávají cisterny s pitnou vodou z jiných regionů.

Ve státě Maháráštra je 35 velkých přehrad úplně bez vody. Tisíc malých přehrad hlásí zásoby vody na 8 %, voda v nich je ale bahnitá. Koryta řek, které mají přehrady napájet, jsou vyschlá a připomínají pouštní krajinu.


Podzemní vody v Indii se v posledních letech vyčerpávají neudržitelným tempem. Pokud budou sucha a extrémní vedra pokračovat i v dalších letech, nebude mít 40 % obyvatel Indie přístup k pitné vodě již v roce 2030. Nejde však jen o vesnice. Bez pitné vody se mohou ocitnout i velkoměsta včetně Dillí nebo Bengaluru.

Indii může alespoň dočasně spasit očekávaný jihozápadní monzun, který je zodpovědný za 80 % srážek v zemi. Ten je naneštěstí letos menší než obvykle a oproti minulým rokům přichází o mnoho dní později. Běžně pobřeží dosahuje již koncem května. Nyní se bouře zformovala teprve v posledních dnech nad Arabským mořem a deště by tak měly dorazit k pobřeží až o víkendu. Do té doby bude vyprahlá Indie čelit padesátistupňových vedrům, kdy je každý takový den doslova pohromou.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts