blesky
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Letní bouřky nejsou pro obyvatele střední Evropy žádnou velkou neznámou. Ve srovnání s bouřemi, které se vyskytují v jiných zeměpisných šířkách, jde ale o poměrně klidné projevy místního počasí. V oblastech kolem rovníku, kde je po celý rok teplota mnohem vyšší, rachotí obloha s daleko větší intenzitou. Za pomyslné hlavní město bouřek je považována horská vesnice Kifuka v Demokratické republice Kongo. Podle meteorologů udeří každý rok 158 blesků na jednom kilometru čtverečním.


Malá a jinak vcelku obyčejná africká vesnice Kifuka je tak bouřkami nejvíce sužovaným lidským sídlem. Nikde jinde na světě nejsou lidé vystaveni hromům a bleskům tak, jako v této odlehlé části Demokratické republiky Kongo. Toto prvenství bylo potvrzeno po analýze dat získaných v letech 2004 – 2005 pomocí nástroje NASA Lightning Imaging Sensor, který je instalován na japonském satelitu.

Vědci z NASA také pomocí tohoto přístroje spočítali, že blesk zasáhne Zemi přibližně 1,4 miliardkrát ročně. V jednu chvíli se na planetě odehrává více než 2 000 bouřek, které dohromady vytvářejí asi 100 záblesků každou vteřinu, z nichž 20 – 30 % udeří na zem.

Vesnice Kifuka se nachází 300 kilometrů jižně od rovníku v oblasti vlhkého tropického podnebí. Léto zde panuje celý rok a stejně tak i bouřky. Masy vlhkého vzduchu, které proudí přes deštný les od 1 700 kilometrů vzdáleného Atlanstkého oceánu, narážejí nedaleko Kifuky na první hory. Jde o pohoří Mitumba, jehož nejvyšší vrchol se vzpíná od výšky více jak 3 000 metrů nad mořem. Pohyb mračen se ale zastavuje už u prvních vrcholků nedaleko vesnice, ty dosahují nadmořské výšky pouze 1 000 metrů.


Důsledkem tohoto procesu jsou prudké bouře, které nemají v našich končinách obdoby. Pro srovnání, bouřky ve střední Evropě mají frekvenci blesků 150 – 300krát nižší.

Život v Kifuce je divoký a „zářivý“. Přesto zde lidé zůstávají. Intenzivní bouře se v jarních měsících vyskytují také ve východoindickém údolí Brahmaputra a co se týče bleskové aktivity, pak vůbec nevytíženějším místem je venezuelské jezero Maracaibo. Nad jeho hladinou bouří až 300 dní v roce a někdy s tak šílenou intenzitou, že během jedné minuty udeří až 28 blesků. Proč tomu tak je, si můžete přečíst v našem starším článku.

Zdroje: BBC, Wondermondo, NASA


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *