wet market
Foto: whiz-ka, Flickr

Nový koronavirus způsobující onemocnění Covid-19, SARS a vir H5N1 mají kromě svého nebezpečného potenciálu ještě jeden společný znak. Předpokládá se, že jejich rozšíření mezi lidi proběhlo na čínských mokrých trzích. Na nebezpečí mokrých tržnic upozorňuje mnoho světových biologů, včetně organizace ProMED, která od roku 1994 monitoruje nebezpečné infekční choroby.


Na mokrých tržnicích jsou prodejní stánky doslova namačkány jeden na druhém. Návštěvníci trhů zde mohou nakoupit čerstvé maso lecjakého zvířete, které ještě před pár minutami dýchalo. Problémem mnoha těchto v Asii tradičních tržnic je hygiena. Bezprostřední blízkost lidí s mrtvými a živými zvířaty je dokonalým prostředím pro přenos zoonotických chorob ze zvířete na člověka, k nimž patří i koronavirus SARS-CoV-2.

Živá a vystresovaná zvířata jsou často namačkána jedno na druhém v prostorově nedostačujících klecích a močí jedno na druhé, zatímco prodejce u vedlejšího stánku porcuje kuře a vnitřnosti odhazuje do bedny ležící na zemi. Na dalším stánku se prodávají ryby a krevety, výjimkou ale nejsou psi, krysy, bobři, luskouni nebo hadi. Všude je hmyz.

Související:  Proč je koronavirus odlišný od chřipky a vyžaduje velká opatření

Mokré trhy jsou skutečně mokré, ale všudypřítomná tekutina není jen voda. Je to směs krve, výkalů a slin, která je dokonalým rezervoárem potencionálně nebezpečných virů, kterým se v tomto prostředí naskýtá jedinečná možnost k infiltraci lidské populace. Ve volné přírodě by k podobnému přenosu mohlo dojít pouze za velmi specifické souhry okolností.


Podle nejnovějších poznatků jsou původním hostitelem koronaviru SARS-CoV-2 netopýři. Ti zřejmě následně infikovali jiná zvířata včetně luskounů, kteří pak nemoc mohli přenést na člověka. Místem, kde k tomuto přenosu s velkou pravděpodobností došlo, je tržnice Huanan ve Wuhanu. Ten byl uzavřen 1. ledna a následně čínské úřady brzy zakázaly dočasný obchod se živými zvířaty na všech mokrých trzích v zemi. Zákaz se stal v únoru trvalým. Pozdě.

Mokré trhy ale nejsou jen dominantou Číny a nelze vyloučit, že jejich zákaz nebude po současné pandemii pokračovat a nebude ignorován ilegálními tržnicemi. Proto tento prodej může pro svět představovat nebezpečí i nadále.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts