blesky
Foto: Fernando Flores (Venezuela) / CC BY-SA

Předpověď počasí u venezuelského jezera Maracaibo je téměř po celý rok stejná, ve dne horko k padnutí, v noci bouřka doprovázená tisícovkami blesků. Nad hladinou největšího jihoamerického jezera bouří až 300 dní v roce, někdy s tak šílenou intenzitou, že během jedné minuty udeří až 28 blesků. Proč tomu tak je?


Atmosférický jev, který místní nazývají Relámpago del Catatumbo, dělá z jezera Maracaibo, do něhož se vlévá řeka Catatumbo, nejbouřlivější místo na světě. Odborníci ze všech koutů světa hledali důvody intenzivních bouří již od konce předminulého století. Například v 60. letech se předpokládalo, že intenzita bouří je spojena s usazováním uranu v podloží v okolí jezera, které přitahuje blesky. Další teorie je spojena s metanem, který se uvolňuje z nedalekých ropných polí a zvyšuje tak vodivost vzduchu. Ani jedna z hypotéz však nebyla prokázána.

Jako nejvěrohodnější vysvětlení se jeví lokace jezera Maracaibo. To leží téměř na rovníku v propadlině ze tří světových stran obehnané vysokohorskými pásmy And. Na severu je pak jezero propojeno s teplým Karibským mořem.

Související:  Francouzská Guyana: Evropa u deštného pralesa aneb Proč má Francie nejdelší hranici s Brazílií

Během horkého dne se z hladiny jezera a z okolních mokřadů odpařuje velké množství vody. S blížící se nocí tlačí pasáty tento teplý vzduch do hor, kde se střetává se studeným. V důsledku toho se vytvářejí husté mraky odborně zvané cumulonimbus. Ty dosahují výšky až 12 kilometrů, z vnějšku vypadají klidně a načechraně, ale uvnitř zuří bitva. Střetávající se vzdušné proudy z Atlantiku a Pacifiku vytvářejí statické náboje, které rozpoutávají elektrickou bouři.


Blesky nad jezerem Maracaibo bývají tak jasné, že jsou často vidět na vzdálenost 400 kilometrů. Říká se, že jej v minulosti využívali námořníci jako navigaci. Tyto úkazy jsou nad jezerem natolik běžné, že je dokonce blesk zobrazen na vlajce venezuelského státu Zulia, ke kterému Maracaibo náleží. Navíc se o fenoménu zpívá i ve státní hymně.

Blesky během roku mění svoji frekvenci, někdy několik dní nebouří vůbec. K nejdelší odmlce v historii sledování tohoto jevu došlo od ledna do března 2010. Tehdy se dokonce spekulovalo, že by mohlo dojít k úplnému konci bouření, nestalo se tak. Dlouhá přestávka byla s největší pravděpodobností důsledkem velkého sucha.

V současnosti je vědecké poznání tohoto neobvyklého jevu na tak vysoké úrovni, že meteorologové dokáží úspěšně předpovídat bouřky i na několik měsíců dopředu, a to na základě předvídatelných a opakujících se klimatických modelech. Dokonce zjistili, že nejčastěji uhodí blesk do míst, kde se řeka Catatumbo vlévá do jezera.

Galerie:

Zdroje: BBC.com, NASA


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *