sobi
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Kolem dvou stovek mrtvých sobů bylo nalezeno na souostroví Špicberky. Takto vysoké číslo překvapilo i vědce z Norského polárního institutu, kteří jsou přesvědčeni, že k události došlo kvůli dramatickému narůstání teplot v Arktidě.


K objevu zvířat, která zemřela hlady, došlo během každoročního sčítání jejich populace na ostrovech. „V důsledku změny klimatu je na Špicberkách mnohem více deštivých dnů než v minulosti. Déšť dopadá na sněhovou pokrývku, vytváří ledovou vrstvu na půdě tundry a zvířata pak nemají dobré podmínky pro pastvu,“ řekl Ashild Onvik Pedersen, vedoucí sčítání.

Sobi si ve sněhu najdou potravu, ale s ledem si jejich kopyta neporadí. Dochází tak k situaci, kdy zvířata bloudí zledovatělou tundrou a pokud led neroztaje, hynou hlady.

Související:  Jako ze sci-fi. Špicberské úložiště semen ukrývá více jak milion vzorků pro případ katastrofy

Norové sledují sobí populace na Špicberkách, které leží 1200 kilometrů od severního pólů, již 40 let. K podobné události došlo zatím jen jednou, a to v roce 2008.


Letošní vysoká úmrtnost je ale také způsobena jejich počtem. Sobí populace zde v posledních letech stále narůstá, což znamená, že ve stejných oblastech soupeří o pastvu více jedinců. Za vysokým počtem zvířat ale také údajně stojí globální oteplování. Léta jsou na severu teplejší a sobi se tak snadněji množí. Od 80. let se podle Norského polárního institutu sobí populace na Špicberkách zdvojnásobila a v současnosti činí asi 22 000 kusů.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts