Albánie
Foto: Pixabay

Pokud lze ještě v současné Evropě hovořit o lokalitách, které jsou tajemné a turisty doposud takřka neprobádané, je jistě na místě jmenovat Albánii. Tato země má přitom rozhodně co nabídnout. Pro české turisty je navíc atraktivní i tím, že je zde dokonce i v porovnání s jejími balkánskými sousedy velmi levně.


Bezpečnost v Albánii

Občas se lze setkat s varováním, že je v Albánii pro turisty nebezpečno. Tyto námitky ale nemají reálný základ a mají svůj původ spíše v neznalosti této země, kterou většina turistů teprve pomalu objevuje. Opak je pravdou, protože Albánci si velmi dobře uvědomují, že je to právě rozvíjející se cestovní ruch, který jim může pomoci na cestě z bídy.

Dovolená v Albánii tak není o nic více nebezpečná než v kterékoli jiné evropské turistické destinaci. Je snad lepší důkaz pro toto tvrzení než skutečnost, že celá řada majitelů pouličních stánků nechává své zboží venku přes noc jen přikryté plachtou, aby je ráno opět našla na svém místě?

Albánská kuchyně představuje mimořádný zážitek

Během návštěvy Albánie by bylo neodpustitelným hříchem neochutnat místní speciality. K těm nejtradičnějším patří pečené jehně s jogurtem (tavë kosi), dušené maso s cibulí (conlek), plněné lilky (patëllxhanët) nebo rostbíf s kysanou smetanou (rosto me salcë kosi). Albánci si zakládají na tom, že svá jídla připravují jen z čerstvých surovin a na svoji kuchyni jsou náležitě hrdí.


Na své si přijdou i vegetariáni, kteří neodolají plněným paprikám, vinným listům a celé řadě rozličných salátů. Blízkost Itálie se projevuje mimo jiné tím, že si je v Albánii možné pochutnat na výborné pizze, kterou gurmáni často neváhají přirovnávat k té italské.

Související:  Zapomenutá a trochu záhadná Bosna a Hercegovina láká na Jadran ke svému krátkému pobřeží

V Albánii je možné obdivovat i památky z antické doby

V Albánii se nachází rovněž celá řada turistických památek, jejichž prohlídku si lze skutečně vychutnat, protože se zde není nutné rozčilovat v nekonečných frontách. To je jedna z výhod, kterou dovolená v dosud takřka neobjevené Albánii přináší. Hned několik míst bylo již po zásluze zapsáno i do Seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zmínit lze v této souvislosti 2 000 let staré římské ruiny Butrint. V Gjirokastře, vybudované v časech osmanské nadvlády, obdivují návštěvníci na masivním kopci půvabnou zříceninu tamního hradu. Podobně si zaslouží návštěvu i Berat, který je přezdíván „městem tisíce oken“. Největší antický amfiteátr na celém Balkáně se potom nachází v pobřežním městě Durres.

Ke kvalitnímu odpočinku vybízejí albánské písečné pláže

Do Albánie dnes nesměřují jen milovníci historie, ale také obdivovatelé přírodních krás. K největším pokladům této země patří jezero Komani. Romantické duše však oslní i jezera Shkodra, Ohrid a Butrint. Ke koupání potom lákají vodopády nedaleko výše zmiňovaného města Berat.

Albánii ale v posledních letech objevují hlavně lidé, kteří si chtějí užít klidnou letní dovolenou u moře. Většina nádherných písečných pláží je často ještě nedotčena masovým turismem. V porovnání se severněji položenými a často přeplněnými plážemi v Chorvatsku se jedná o značný rozdíl, stejně tak jako s turisticky vytíženým Řeckem. Právě směsicí těchto dvou zemí Albánie je a stejně jako její sousedka Černá Hotra stále čeká na své objevení. Až k němu dojde, možná ztratí své tajemné kouzlo, kterým je stále opředena.

Galerie:Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Similar Posts