Brudet
Brudet. Foto: Volné dílo

Chorvati dokáží s jejich kulinářským uměním překvapit. Přestože někteří Češi jezdí na Jadran tak často, že ho již mohou považovat za svůj druhý domov, je zde pořád co objevovat. Při každé návštěvě této krásné země by se určitě měla ochutnat i místní kuchyně, která nečerpá jen z vlastních nápadů.


Mnoho kultur, mnoho chutí

Chorvatsko bylo za dobu své existence ovlivněno především okolními mocnostmi, které zanechaly stopu nejen na krajině a jejich obyvatelích, ale také na kuchyni. Chorvatské recepty jsou pověstné především svojí pestrostí, která vznikla díky mísení vlivů několika rozdílných kultur. V chorvatské kuchyni najdete prvky italské, rakouské, maďarské a dokonce i turecké gastronomie takže nechybí ani pálivá jídla s chilli. Některá jídla jsou však typicky chorvatská.

V každé destinaci existuje několik pokrmů, které musíte ochutnat, chcete-li později prohlašovat, že znáte kuchyni dané země. V Chorvatsku zdaleka nejde pouze o velmi dobře známou sušenou šunku z kýty (pršut), olivy či kvalitní sýry (např. paški sir).

štikozubec
Štikozubec (oslić). Foto: Volné dílo

Ryby na různé způsoby

V této přímořské zemi jsou pochopitelně hlavním lákadlem ryby a mořské plody. Co se týče ryb, můžeme osobně doporučit drahou ale skvělou ropušnici (škarpina) nebo lacinějšího a neméně výborného štikozubce (oslić). Obě ryby nejlépe chutnají na roštu. Chorvati je umí skvěle připravit, proto si zcela jistě pochutnáte.


Dalším velmi oblíbeným způsobem přípravy ryb je tzv. brudet, resp. brudeto. Ten spočívá v jejich dušení společně s cibulí, rajčaty, česnekem, kořením a bylinkami. Prakticky vznikne něco na způsob rybího guláše, přičemž se zde projevuje vliv maďarské kuchyně.

Zkuste mořské plody, i pokud je nemilujete. Možná změníte názor

Když už jednou Jadran navštívíte, byl by hřích, nezkusit některý pokrm z bohaté nabídky mořských plodů. Čekají vás na proužky nakrájené plněné olihně, lahodné sépie, chobotnice, za syrova podávané ústřice nebo delikatesní humr či langusta. Mořské plody můžete ochutnat i jako součást typického rizota. K tomu všemu dostanete obvyklou ohromnou porci zeleniny, která se jen lehce ogriluje nebo se konzumuje syrová v různých pestech a salátech.

mořské plody
Lahodné mořské plody. Foto: Volné dílo

Na Istrii ochutnejte jehněčí. Určitě na něj nezapomenete

Skopové a jehněčí maso (jenjetina) je v Chorvatsku konzumováno mnohem častěji než u nás. Právě na Istrii připravují jehněčí v nádobě postavené do žhavého popela a zakryté železnou poklicí. Tento tradiční způsob přípravy se díky své oblibě rozšířil i do dalších částí Chorvatska, na Istrii ho však hledejte pod názvem čripnja. Další istrijskou specialitou je vepřová pečeně, která se před finální úpravou vaří v mléce. Výsledkem je opravdu delikátní pokrm pocházející z italské gurmánské školy a doslova se rozplývá na jazyku.

Chorvati umí i moučníky

Do Chorvatska se hubnout nejezdí. Proto, když už jste na návštěvě v této přátelské zemi, ochutnejte i její moučníky. Velmi oblíbeným dezertem je ořechovník s náplní z vlašských ořechů, rozinek a skořice. Často se jako dezert podávají i palačinky na mnoho způsobů, různé záviny s náplněmi či saláty z čerstvého ovoce, které se skvěle hodí do horkého podnebí.


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts