víno
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Podle zdravotnické agentury Santé publique France pije téměř čtvrtina dospělé populace ve Francii příliš mnoho alkoholu. Tento návyk má pak za následek 41 tisíc úmrtí ročně, což je druhá nejčastější příčina úmrtí v zemi. Na prvním místě je další typický zlozvyk Francouzů – kouření. Ředitel agentury Viet Nguyen-Thanh uvedl, že asi 10,5 milionu dospělých Francouzů pije příliš alkoholu. Nadměrná konzumace zvyšuje riziko rakoviny, vysokého krevního tlaku, kardiovaskulárních onemocnění a dalších komplikací.


Jen dvě sklenky vína denně, ale ideálně ještě méně. Tak by se dalo ve stručnosti shrnout poslání mediální kampaně francouzského ministerstva zdravotnictví, která v zemi odstartovala minulý týden a potrvá do poloviny dubna. Francouzům ale kampaň nejde moc po chuti. Jérôme Villaret, generální delegát vinařů se domnívá, že jde o strašení průměrného spotřebitele, který bude mít zbytečný pocit viny.

Francie je s vínem historicky spjata. Víno je v zemi považováno za důležitou součást národního kulturního dědictví, podobně jako pivo u nás. Ještě v padesátých letech minulého století mohli víno nebo lehké alkoholické nápoje podávat i školní jídelny, školáci si tak mohli k obědu dát pivo nebo víno dle libosti. První omezení prodeje alkoholu začalo platit v roce 1956 a teprve v roce 1981 byl alkohol ve francouzských školách definitivně zakázán. Problém s pitím mezi mladistvými ale přetrvává. Dále mezi problémové konzumenty patří mladá generace do třiceti let, která si z pití vytváří návyk.

Statistiky Světové zdravotnické organizace ukazují, že víno představuje 58 % spotřebovaného alkoholu v zemi. Na druhém místě je pivo. Průměrná roční spotřeba čistého alkoholu na osobu starší 15 let je ve Francii 12,6 litru. To je na Evropu spíše průměrné číslo. Žebříčku EU vévodí Litva s 15 litry, Česká republika dosahuje průměrné hodnoty 11, 5 litru. Celosvětový primát drží Rusové s více jak 23 litry.


Agentura Santé Publique Francouzům sice doporučuje vypít maximálně 2 sklenky denně, nicméně jako ideální spotřebu uvádí 10 sklenek alkoholu týdně, přičemž za 1 sklenku považuje nádobu o objemu 1 dcl. To odpovídá litru vína týdně. U silnějšího portského vína je to ale asi jen polovina.

Zdroje: www.santepubliquefrance.fr, The Guardian, Wikipedia


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts