delfin v siti
Kredit: Tara Lambourne / Sea Shepherd

Dle aktivistů bylo na francouzských plážích u Atlantského oceánu od začátku ledna nalezeno okolo 1100 mrtvých delfínů. Skutečný počet delfínů, kteří zemřeli na vážná zranění způsobená tažnými sítěmi, však může být až desetkrát vyšší. Velké množství mrtvých těl totiž mohlo beze stopy skončit na dně oceánu.


Přesný důvod úhynu sice není znám, ale jako nejpravděpodobnějším viníkem se zdá být rybolov vlečnou sítí, který je v této oblasti rozšířený. Na základě ohledání mrtvých těl se odborníci domnívají, že delfíni utrpěli fatální zranění při snaze uniknout ze sítí. Zároveň je možné, že i samotná posádka mohla delfíny zranit paradoxně při snaze pomoci jim uniknout.

Odborníci z námořního výzkumného střediska, které sídlí v La Rochelle, uvádí, že mrtví delfíni vykazovali extrémní známky zmrzačení. Lodě na moři převážně pracují po dvojicích, táhnou mezi sebou síť, přičemž nedochází k žádné selekci, do pasti se tak mohou chytit i velké skupiny delfínů, pokud se nalézají právě v tomto prostoru.

delfin
Foto: Fars News Agency [CC BY 4.0], Wikimedia Commons

Delfíni nejsou ryby, ale savci, kteří se potřebují vynořit nad hladinu, aby se mohli nadechnout. Konečným důsledkem je tak jejich udušení a vážná zranění, která si způsobí při snaze dostat se z uvěznění.


Prezidentka ekologické skupiny Sea Shepherd, Lamya Essemlali, považuje situaci za natolik vážnou, že může vést až k vyhubení delfínů v této oblasti. Tato aktivistka také vyzvala francouzskou vládu, aby lépe dohlížela na rybolov. Velkým problémem je zájem veřejnosti o levné ryby. Druhy jako třeba mořský vlk jsou podle Essemlali nabízeny v obchodech za velice nízkou cenu. Ale jsou to právě delfíni, kteří platí cenu nejvyšší. Sea Shepherd také zveřejnili fotografie zachycených delfínů, viz úvodní foto.

S určitým řešením situace přišel francouzský ministr zemědělství, který navrhuje připevnění určitých alarmů na sítě, které by delfíny varovaly před možným nebezpečím. Bohužel dle Sea Shepherd nebudou rybáři tento systém aktivovat z obavy, že zastraší i samotné ryby.

Zdroje: www.seashepherd.fr


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts