SS Ayrfield
Foto: Serkan5495, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

V Sydney se této zvláštní atrakci říká „plující les“. Ve skutečnosti se jedná o pozůstatek dob dávno minulých, který v dnešní době na hladině klidné zátoky Homebush působí apokalyptickým dojmem a ukazuje, jak příroda ve spolupráci s časem dokáže zdolat i ocelové lidské výtvory.


Torzo, ze kterého nyní vyrůstají divoké mangrovy, bylo před více jako sto lety lodí přepravující vytěžené uhlí z Newcastlu do Sydney. Během druhé světové války pod jménem SS Ayrfield sloužilo plavidlo jako pomocná transportní loď v Pacifiku. Když byly v roce 1972 její dny sečteny, zůstala stát, stejně jako mnoho dalších plavidel, ve výše zmiňované zátoce, kde měla být rozebrána. Jenže při přepravě do doku se zasekla na mělčině, a tak byla ponechána svému osudu.

Stojí tam dodnes. Dlouhé roky bylo torzo míjeno a nikdo si jej nevšímal. Až bujení přírody začalo lákat zvědavce, kteří ji alespoň vyčistili od chemikálií a dalších nebezpečných látek. Zvláštní úkaz láká fotografy, příznivce takzvaného urbexu, ale bohužel i narkomany.


Přesto jsou primárním nájemcem plavidla mangrovy, kterým se dobře daří v takzvaných brakických vodách v deltách řek, kde se sladká voda mísí se slanou. Ocel jim evidentně vůbec nevadí, a tak zarostlá loď připomíná výjev z postapokalyptického filmu.

„Plovoucí les“ je tak jednou z nejunikátnějších atrakcí v Sydney. Někoho zkrátka lákají turisticky exponovaná místa jako je místní opera, jiní vyhledávají zapomenutá zákoutí a adrenalin.

SS Ayrfield není na hladině zátoky Homebush jediným torzem. Podobný osud potkal také nedalekou přepravní loď SS Mortlake Bank, která zaseknutá na mělčině obrůstá nízkými travinami a z bývalého kolosu se stává rezavějící hromada plechů.

Osud obou vraků je nejasný, ale vzhledem k tomu, jaké zvláštní popularity v posledních letech dosahují, se zřejmě nikdo nebude snažit cokoliv měnit.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *