Plzeň
Plzeň. Foto: Svetobeznik.info

Když se řekne Plzeň, většina z nás si ji spojí s pivem. Jenže toto, mimochodem čtvrté největší město v republice, které se nachází v jinak řídce osídleném regionu, toho dokáže nabídnout mnohem více, a to jak obyvatelům, tak návštěvníkům. V článku zcela záměrně vynecháme exponované a všeobecně známé turistické cíle a představíme vám některé plzeňské novinky.


Spejbl a Hurvínek

Slavné loutky Spejbla a Hurvínka vznikly v Plzni, konkrétně rukou loutkáře Josefa Skupy. K loňskému stému výročí zrodu Spejbla vzniklo na plzeňském náměstí Republiky bronzové sousoší obou loutek. Postavy jsou usazeny na lavičce nedaleko Muzea loutek a pohled upírají na katedrálu sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží v Česku.

Industriální stezka

Zajímavá stezka, kterou si můžete projít sami pomocí chytrého zařízení se čtečkou QR kódů, se nachází v areálu DEPO2015. Ten vznikl v roce 2015, kdy byla Plzeň vyhlášena Evropským městem kultury. Industriální komplex dříve býval významným cukrovarem nebo trolejbusovým a autobusovým depem a jeho návštěvníci se v současnosti mohou dozvědět mnohé z jeho (nejen) průmyslové minulosti.

Nová tramvajová trať k Univerzitě

Příznivce hromadné dopravy jistě zaujme příležitost svézt se po nejnovější tramvajové trati v republice. Jde o linku číslo 4 ve směru na Borská pole. Konkrétně se jedná o nové zastávky Bory, Technická a Univerzita. Při té příležitosti si můžete prohlédnout areál Západočeské univerzity včetně Fakulty aplikovaných věd s výzkumným centrem NTIS a Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara neboli Sutnarky. Právě originální nápis „Sutnarka“ zaujme na exteriéru fakulty. Nedaleko univerzitního kampusu dokonce vyrostla úplně nová čtvrť, která se skládá z ulice Magisterská, Technická a Inženýrská a vzhledem k blízkosti nové tramvajové trati a univerzitě, je zde o nové reality nebývalý zájem.


Hamburk v Plzni

Hamburk se říká místu v centru města mezi pivovarem a nádražím, a to podle restaurace U města Hamburku, která kdysi v místech stávala. Dnes po ní nejsou ani památky, ale název se zachoval a dokonce jej přejalo i moderní business centrum sídlící na stejném návrší naproti pivovaru. V prostoru u nádraží aktuálně vzniká nové turistické centrum s vyhlídkovým prostorem.

Expanze města

Věděli jste, že se západočeská metropole pravidelně umisťuje na předních příčkách žebříčku o nejkvalitnější místo k životu? Proto ve městě neustále vznikají nové výstavby. Rozrůstá se například městská čtvrť Černice, kde je o reality obrovský zájem. Novou čtvrť jsme již zmiňovali v souvislosti s vybudovanou tramvajovou tratí. Masivní výstavba nového bydlení roste ale prakticky v celém městě. Aktuálním plánem na rok 2024 je čtvrť v místě zvaném Rondel, která nabídne bydlení nedaleko centra města. Ti, kteří nechtějí na bydlení v Plzni tak dlouho čekat, mohou zkusit realitní vyhledávač, jehož pomocí určitě najdou ideální řešení.

Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *